Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Branże > Maszyny, urządzenia i ich części > Maszyny rolnicze i ich części
Branża

Maszyny rolnicze i ich części

Sektor maszyn rolniczych jest niezwykle istotnym elementem w systemie agrobiznesu. Jego rola polega na zaopatrywaniu w środki techniczne przeznaczone do mechanizacji procesów technologicznych, związanych z produkcją żywności oraz wytwarzaniem niektórych surowców, a także biomasy do celów energetycznych. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 r. całkowita wartość polskiego eksportu branży maszyn rolniczych wyniosła prawie 1,4 mld euro. Głównymi partnerami Polski w tym sektorze, pod kątem wartości wyeksportowanych towarów, są Niemcy, Rosja i Ukraina. W 2021 roku eksport sektora stanowił 0,6% polskiego eksportu towarów.

Maszyny rolnicze i ich części

Największym odbiorcą maszyn rolniczych wyprodukowanych w Polsce są Niemcy, a udział ich systematycznie rośnie. Do Niemiec eksportowane są głównie maszyny żniwne i omłotowe oraz maszyny do uprawy i przygotowania gleby, ale też przyczepy rolnicze. Po przystąpieniu Polski do UE znacząco wzrósł wolumen i wartość eksportu środków mechanizacji rolnictwa. Coraz częściej polscy producenci maszyn rolniczych zatrudniają zagranicznych pracowników do obsługi nawet najbardziej odległych rynków zagranicznych. Czynnikiem zwiększającym potencjał eksportowy jest szerokie uczestnictwo polskich producentów maszyn rolniczych w zaopatrywaniu światowych koncernów.                                                

Definicja sektora

Do branży zaliczamy następujące kody CN: od 8432 do 8438.

Obejmują one m.in. maszyny rolnicze, ogrodnicze lub leśne do przygotowywania lub uprawy gleby, maszyny żniwne lub omłotowe, dojarki mechaniczne i urządzenia mleczarskie jak również urządzenia stosowane w produkcji soków owocowych lub innych napojów, urządzenia do czyszczenia, sortowania i klasyfikowania nasion, maszyny do przemysłowego przygotowania lub produkcji żywności i inne.

Wartość eksportu sektora z Polski [EUR]

2018
2019
2020
2021
1 192,13 mln Wzrost 4% od 2017
1 221,49 mln Wzrost 2% od 2018
1 358,36 mln Wzrost 11% od 2019
1 671,96 mln Wzrost 23% od 2020
źródło: Eurostat, Comext

Przydatne kontakty

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

ul. Poznańska 118; 87-100 Toruń

Raporty

Spis treściTable of contents

Powiązane treści

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (1)
  • Kalendarz (21)
  • Centrum Wsparcia (41)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.