Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Professional Electronics Sector – raport PAIH
Artykuł

The Professional Electronics Sector – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Professional Electronics Sector”, wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln USD w 2012 r., do 510,90 mln USD w 2022 r. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu dla sektora wynosi 1,7%.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 15 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Professional Electronics Sector”, zatrudnienie w sektorze znajduje ok. 63 700 pracowników, a liczba firm wynosi ponad 3460 producentów.

Jednym z ważniejszych atutów Polski jest dostęp do dobrze wykształconych pracowników. W roku akademickim 2022/23 na co najmniej 27 kierunkach związanych z elektroniką na uczelniach w całej Polsce studiuje ponad 6900 studentów.

Polska jest perspektywicznym rynkiem z dużym potencjałem. Prognozowana dynamika obrotów na rynku elektroniki w Polsce to 4% r/r. Będzie to czwarty rok wzrostu tego rynku w Polsce. Jest on wspierany przez transformację cyfrową, programy wspierające wydatki na IT, rozwój technologii chmurowych, korzystne zmiany legislacyjne, rosnący dostęp do Internetu oraz duże znaczenie sektora BPO (Business Process Outsourcing), który jest głównym rynkiem zbytu dla elektroniki.

Amerykańska firma Intel – światowy lider w produkcji układów scalonych, wybuduje swój zakład w Polsce, co zostało ogłoszone w czerwcu 2023 roku. Projekt o wartości 20 mld zł jest obecnie największą inwestycją zagraniczną w historii Polski i zapewni naszemu krajowi silną pozycję w nowo rozwijającym się europejskim łańcuchu wartości zaawansowanej elektroniki.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries

  • Wszystko
  • Aktualności (1)
  • Wiedza (4)
  • Centrum Wsparcia (52)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.