Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Creative Industries Sector Gamedev – raport PAIH
Artykuł

The Creative Industries Sector Gamedev – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Creative Industries Sector Gamedev”  – przychody polskiego sektora gamingowego stale rosną. Analitycy PAIH szacują, że w 2024 roku sektor może osiągnąć wartość nawet około 218 miliardów dolarów.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 14 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Creative Industries Sector Gamedev”, Polska jest liderem w produkcji gier. Obecnie szacuje się, że sektor do 2024 roku może osiągnąć wartość około 218 miliardów dolarów.

Przychody polskiego sektora gaminowego stale rosną. Według danych Agencji od 2017 wzrosły prawie dwukrotnie tj. z 344 mln USD w 2017 do 608 mln USD w 2021 r. Według statystyk na rynku pojawia się średnio ponad sześćset tytułów rocznie. Obecnie na rynku działa około 490 firm. W ubiegłym roku sektor zatrudniał ponad 14 000 osób. Polskie uczelnie oferują ponad 250 kierunków studiów, powiązanych z branżą, co wskazuje na możliwe tendencje wzrostowe.

Eksport w tej branży odpowiada za 96% jej przychodów. Głównym kierunkiem eksportu polskich gier jest USA. Drugie i trzecie miejsce zajmują rynki unijne i Wielka Brytania. Przełomowy moment dla eksportu gier nastąpił w 2020 roku. Wówczas więcej gier trafiło na rynki zagraniczne niż lokalny.

W przeciwieństwie do wielu branż, w trakcie pandemii sektor Gamedev odnotował wzrost zainteresowania. Eksperci PAIH wskazują, że ponad 30% badanych zadeklarowało, że w wyniku lockdownu zaczęli więcej grać.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries.

  • Wszystko
  • Aktualności (114)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (11)
  • Centrum Wsparcia (49)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.