Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Restrykcje Indonezji wobec UE w eksporcie niklu i rud niklu
Artykuł

Restrykcje Indonezji wobec UE w eksporcie niklu i rud niklu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, iż Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie możliwości zastosowania środków retaliacyjnych w ramach tzw. Enforcement Regulation, w odniesieniu do toczącej się na wniosek UE procedury rozstrzygania sporów WTO dot. ograniczeń Indonezji w eksporcie niklu – zakaz eksportu i wymóg krajowego przetwórstwa rudy niklu.

Termin na udzielnie komentarzy przez zainteresowane podmioty gospodarcze upływa 11 sierpnia 2023 r.

Szczegółowe informacje nt. konsultacji, w tym zgłoszenie komentarzy przez podmioty gospodarcze (kwestionariusz) dostępne są pod linkiem Komisji Europejskiej: https://policy.trade.ec.europa.eu/consultations/information-gathering-indonesian-export-ban-and-domestic-processing-requirement-nickel-ore_en

Więcej informacji na temat tej sprawy można znaleźć w linku: https://policy.trade.ec.europa.eu/news/eu-launches-consultation-use-enforcement-regulation-indonesian-nickel-export-restrictions-2023-07-07_en .

Po konsultacjach, na jesieni br. KE opublikuje raport podsumowujący te konsultacje i wskazujący na możliwe dalsze działania po stronie UE, tj. możliwość zastosowania środków odwetowych wobec Indonezji w postaci dodatkowych ceł, restrykcji ilościowych w imporcie/eksporcie EU-Indonezja).

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca polskie podmioty gospodarcze, izby, zrzeszenia, stowarzyszenia biznesowe o analizę skutków w. restrykcji Indonezji na polską (unijną) gospodarkę, działalność polskich podmiotów gospodarczych. W przypadku odnotowywania negatywnych skutków działań Indonezji w zakresie restrykcji w dostępie na nikiel, rudy niklu o przedstawienie odpowiednich komentarzy do Komisji Europejskiej, jak również poinformowania o tym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, mail: SekretariatDHM@mrit.gov.pl

Opis sprawy:

Indonezja stosuje ograniczenia w wywozie rudy niklu, które w sposób nieuzasadniony i nielegalny, w świetle jej zobowiązań prawno-międzynarodowych, ograniczają dostęp do surowców potrzebnych do produkcji stali nierdzewnej i zniekształcają ceny rud na rynku światowym, co ma wpływ na użytkowników i producentów w UE i innych krajach. Całkowity zakaz eksportu rudy niklu obowiązuje od 2014 r., a krajowe wymogi dotyczące przetwarzania rudy niklu zobowiązują przedsiębiorców do przetwarzania lub oczyszczania surowców w Indonezji przed eksportem.

Proces rozstrzygnięcia sporu na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) rozpoczął się z inicjatywy UE w 2019 r. Z uwagi na fakt, że pierwszy jego etap, w postaci konsultacji z Indonezją przeprowadzonych pod auspicjami WTO, nie przyniósł żadnych rezultatów, w 2021 r. został powołany tzw. panel WTO (ciało WTO rozstrzygające spory handlowe) – DS592.

W dniu 30 listopada 2022 r. panel WTO stwierdził, że zakaz wywozu i wymóg krajowego przetwarzania rudy niklu przez Indonezję są niezgodne z jej zobowiązaniami wynikającymi z GATT 1994 i nie są uzasadnione żadnym z dostępnych wyjątków. W orzeczeniu uwzględniono wszystkie roszczenia UE w tym sporze (panel jest zatem korzystny dla UE).

Biorąc pod uwagę fakt, że 8 grudnia 2022 r. Indonezja złożyła odwołanie do niedziałającego Organu Apelacyjnego WTO (mając świadomość nie funkcjonowania tej instytucji), blokując de facto ostateczne i wiążące rozstrzygnięcie ww. sporu, Komisja Europejska wszczęła procedurę zbadania możliwości egzekwowania praw UE i przyjęcia środków zaradczych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia nr 654/2014 (Enforcement Regulation). Regulacja ta zapewnia podstawę prawną dla UE do usunięcia blokowania systemu rozstrzygania sporów WTO oraz do przygotowania UE na takie sytuacje, w których naruszone zostałyby ważne interesy gospodarcze w skutecznym egzekwowaniu przepisów. Jeżeli konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony interesów UE, UE może podjąć odpowiednie środki zaradcze w ramach polityki handlowej na podstawie obiektywnych kryteriów.

Skutki gospodarcze:

Komisja Europejska oszacował bezpośrednie negatywne skutki tych restrykcji Indonezji dla UE na kwotę 350 mln Euro. Pośredni wpływ może być nawet 4 razy większy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (5)
  • Centrum Wsparcia (42)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.