Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > PKP Intercity z największym w historii przetargiem na wagony
Artykuł

PKP Intercity z największym w historii przetargiem na wagony

PKP Intercity

1 marca spółka PKP Intercity rozstrzygnęła przetarg na zakup 300 nowych wagonów z opcją na dodatkowe 150. To największe zamówienie w historii przewoźnika pod względem liczby pojazdów Kwota zamówienia to ponad 4,2 mld zł brutto, przy skorzystaniu z opcji dokupienia dodatkowych 150 wagonów kwota wzrośnie do ponad 6,3 mld zł brutto. Wagony wykona poznańska firma H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Zamówienie dotyczy:

38 wagonów przedziałowych 1. klasy z wydzieloną częścią bezprzedziałową;

40 wagonów przedziałowych 2. klasy;

80 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;

38 wagonów przedziałowych 2. klasy z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami;

40 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów;

38 wagonów restauracyjnych;

26 wagonów dzienno-nocnych, które zapewnią wygodne przejazdy w nocy.

Nowe wagony będą przystosowane do poruszania się z lokomotywami mogącymi rozwijać prędkość do 200 km/h.

Pasażerowie skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB.W wagonach zainstalowana będzie też klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych.Wagony obu klas zyskają dodatkową przestrzeń na bagaż.Innowacyjnym rozwiązaniem będzie przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi, która połączy część pasażerską z bezpieczną przestrzenią do zabaw.Pozwoli to na komfortowe podróżowanie z maluchami.

W lutym PKP Intercity przewiozło 5,5 mln pasażerów. Jest to wynik aż o 25% lepszy niż w lutym 2023. Z kolei od początku roku z usług skorzystało 10,7 mln podróżnych. Spółka prognozowała, że w całym roku 2024 obsłuży co najmniej 70 mln pasażerów.

PKP Intercity to polski przewoźnik kolejowy, należący do grupy PKP, obsługujący dalekobieżne przewozy pasażerskie.

Źródło: PKP Intercity

  • Wszystko
  • Aktualności (12)
  • Wiedza (5)
  • Kalendarz (6)
  • Centrum Wsparcia (47)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.