Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > NRS: Saudyjska inicjatywa żeglugowa łączy 3 kontynenty
Artykuł

NRS: Saudyjska inicjatywa żeglugowa łączy 3 kontynenty

Rozwój saudyjskiego sektora morskiego stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju gospodarczego Królestwa Arabii Saudyjskiej. Uruchomienie przez Folk Maritime, niezależnego dostawcę usług bliskiego zasięgu, nowej usługi żeglugowej NRS, łączącej Dżuddę z północną częścią Morza Czerwonego, jest wydarzeniem o znaczeniu lokalnym i międzynarodowym.

Port Islamski Jeddah

Saudyjski Zarząd Portu (Mawani) poinformował o ofercie, która będzie łączyć strategiczne porty w regionie, w tym Port Islamski Jeddah, port Yanbu i port Neom w Królestwie z portem Akaba w Jordanii i Ain Sokhna w Egipcie. Usługa pod nazwą NRS będzie realizowana w formie cotygodniowych rejsów i zaoferuje przewóz do 1,3 tys. standardowych kontenerów, co wskazuje na znaczną pojemność przewozową i potencjał rozwojowy.

Globalne centrum logistyczne

Celem nowego połączenia jest wsparcie rozwijających się potrzeb rynku i handlu w regionie oraz wzmocnienie pozycji Królestwa jako globalnego centrum logistycznego. To podejście podkreśla zamiar Arabii Saudyjskiej, by stać się kluczowym punktem na mapie globalnych łańcuchów dostaw.

Współpraca na rzecz rozwoju

Inicjatywa współpracy między Mawani a Folk Maritime ma na celu nie tylko poszerzenie możliwości operacyjnych, ale również wypracowanie przez saudyjską linię żeglugową specjalizacji zarówno w transporcie kontenerowym, jak i dostawczym. Jest to ważne posunięcie mające na celu dalsze wzmacnianie regionalnego węzła logistycznego.

Islamski Port Jeddah kluczowym węzłem logistycznym

Wprowadzenie nowych usług żeglugowych do Islamskiego Portu Jeddah ma strategiczne znaczenie. Port ten, dzięki swojej lokalizacji, może pełnić funkcję kluczowego węzła łączącego trzy kontynenty (Europę, Azję i Afrykę), co stanowi niewątpliwą przewagę konkurencyjną. Tym bardziej, że jest pierwszym portem na wybrzeżu Morza Czerwonego w zakresie tranzytowego handlu morskiego oraz przeładunku kontenerów i towarów. 

W marcu Mawani i MEDLOG podpisały umowę o utworzeniu zintegrowanej strefy logistycznej w Jeddah. Dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii, mających na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych, przyczyni się ona do zachowania bezpieczeństwa środowiska portowego.

Źródła:

  • Mawani.gov.sa – “Mawani” introduces a new shipping service by “Folk Maritime” at Jeddah Islamic Port connecting the Kingdom to ports in the North Red Sea
  • Arab News – Saudi ports enhance Red Sea connections with new NRS shipping service,
  • Asharq Al-Awsat – Mawani Introduces New Shipping Service at Jeddah Islamic Port
  • Wszystko
  • Aktualności (19)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (14)
  • Centrum Wsparcia (47)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.