Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > PESA z umową na 62 pojazdy dla rumuńskich kolei
Artykuł

PESA z umową na 62 pojazdy dla rumuńskich kolei

30 stycznia 2024 roku podpisana została w Bukareszcie umowa pomiędzy PESA Bydgoszcz a rumuńską Agencją Reformy Kolei (Autoritatea pentru Reformă Feroviară – ARF), dzięki której polska firma dostarczy 62 elektryczne zespoły trakcyjne (EZT*) dla Kolei Rumuńskich (Căile Ferate Române – CFR).

Wizualizacja pociągu PESY w barwach Kolei Rumuńskich
Fot. PESA

Bydgoska firma dostarczy pociągi w 3 transzach. Będą jeździły w ramach kolei regionalnych (RE-R) w 3 regionach: Bukareszcie, Klużu (Cluj) i Jassach (Iași). Całkowita wartość projektu wynosi od 2,9 do 3,72 mld zł netto.

„Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o odnowienie taboru kolejowego. Pojazdy Pesa to będą pierwsze od ponad 20 lat nowoczesne składy dla Kolei Rumuńskich. Co dla nas równie ważne – to ostatnie umowy jakie mamy do podpisania w ramach pakietu kolejowego Krajowego Planu Odbudowy, środki na wszystkie zadania są już zakontraktowane.”

Sorin-Mihai Grindeanu, Minister Transportu i Infrastruktury Rumunii.

W grudniu ubiegłego roku Pesa podpisała z ARF kontrakt na dostawę 20 (+ 9 w opcji) pojazdów klasy Inter – Regio. Obydwie umowy przewidują także, że bydgoska firma będzie przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania taboru z możliwością przedłużenia umowy o kolejne 15 lat. W tym celu wraz z państwowymi Kolejami (CFR Călători) utworzy lokalne centra serwisowe.

To nie pierwsze umowy zrealizowane w Rumunii. W latach 2012 – 2023 bydgoska firma dostarczyła na rynek rumuński tramwaje. W sumie jeździ ich już 37, w Klużu-Napoce (rum. Cluj), Jassach (rum. Iași) i Krajowej (rum. Craiova). Poza rynkiem rumuńskim PESA dostarcza swoje pociągi do Estonii, Czech i Ghany. Z kolei w Niemczech, w Ukrainie i we Włoszech znajdują się serwisy użytkowanych lokalnie pojazdów. W sumie firma uzyskała do tej pory 23 zagraniczne homologacje.

PESA to największy polski producent taboru szynowego, zatrudnia prawie 4 tysiące pracowników. Współpracuje z nią ponad 1500 firm, które zatrudniają w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób.

*EZT to elektryczny zespół trakcyjny. Jego cechą charakterystyczną jest wspólna przestrzeń pasażerska na długości całego pojazdu.

Źródło: PESA, Kolejowy Portal

  • Wszystko
  • Aktualności (17)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (18)
  • Centrum Wsparcia (43)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.