Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Uruchomienie stałego połącznia lotniczego między Warszawą a Oradeą
Artykuł

Uruchomienie stałego połącznia lotniczego między Warszawą a Oradeą

3 czerwca br. zostało zainaugurowane pierwsze połączenie lotnicze między Warszawą a Oradeą obsługiwane przez narodowego championa i przewoźnika Polskie Linie Lotnicze LOT. Pierwszy samolot wylądował na lotnisku w Oradei w poniedziałek 3 czerwca o godzinie 16:45 czasu lokalnego i został powitany tradycyjnym salutem armatek wodnych, wracając do Warszawy o godzinie 17:40. 

Boczna część samolotu o wschodzie słońca

PLL LOT będą obsługiwać połączenie Oradea – Warszawa i z powrotem 4 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Połączenie to otwiera możliwości gospodarcze i turystyczne między Rumunią a Polską, a ponieważ lotnisko w Warszawie jest największym węzłem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwia ono mieszkańcom Oradei i okręgu Bihor połączenia do innych miejsc w Europie, Ameryki Północnej i Azji.

Na pierwszy samolot z Warszawy czekali przedstawiciele lotniska w Oradei w tym dyrektor lotniska Răzvan Horga, prezydent miasta OradeaFlorin Birta, wiceprzewodniczący Rady Okręgu Bihor Mircea Mălan, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu Adrian Foghiș i Mihai Jurca z zarządu miasta Oradea. Oficjalna polska delegacja składała się z przedstawicieli Polski Linii Lotniczych LOT, przedstawicieli tour-operatorów, dziennikarzy i przedstawiciela Polsko-Rumuńskiej Bilateralnej Izby Handlowo-Przemysłowej.

To ważny moment dla Oradei i regionu Bihor. Jest to wynik partnerstwa między Radą Okręgu Bihor i Urzędem Miasta Oradea i, jak w każdym projekcie, widzimy, że jeśli obie instytucje współpracują ze sobą, wszystko dojdzie do skutku. Obecność PLL LOT na lotnisku w Oradei może być gwarancją, że Oradea będzie połączona zarówno z Europą, jak i resztą świata. To połączenie lotnicze Oradei będzie korzystne zarówno dla środowiska biznesowego Oradei i Bihoru, jak i dla strony turystycznej.  Dla mnie, jako prezydenta miasta, to wielka radość, że tak się dzieje i że Oradea może być bezpośrednio połączona z resztą świata

– powiedział burmistrz Florin Birta podczas ceremonii otwarcia.

Mircea Mălan, wiceprzewodniczący Rady Okręgu Bihor, stwierdził, że dzięki niedawnym inwestycjom w infrastrukturę lotniska, takim jak nowy terminal pasażerski, przedłużenie pasa startowego i terminal cargo, Rumunia posiada obecnie bardzo dobre warunki do połączenia z Europą i resztą świata.

Oczekiwania związane z nowym połączeniem lotniczym są wielkie zarówno po stronie polskiej, jak i rumuńskiej. Inauguracja stałego połączenia między Warszawą a Oradeą, oprócz umocnienia więzi ekonomicznych i kulturalnych, stanowi symboliczny krok w kierunku budowania jeszcze silniejszej współpracy międzynarodowej. Zdaniem ekspertów, połączenie to znacząco przyczyni się do wzrostu liczby turystów oraz inwestycji międzynarodowych w regionie.

Źródło: Polsko-Rumuńska Bilateralna Izba Handlowo-Przemysłowa

  • Wszystko
  • Aktualności (13)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (16)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.