Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > PARP opublikował wyniki badań stanu innowacyjności polskich firm
Artykuł

PARP opublikował wyniki badań stanu innowacyjności polskich firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała najnowszy raport na temat stanu innowacyjności polskich przedsiębiorstw i czynników, które ją kształtują. Firmy były analizowane pod względem umiędzynarodowienia, współpracy z innymi podmiotami i uwarunkowań rozwoju działalności innowacyjnej.

WDI – Wskaźnik Dojrzałości Innowacyjnej , czyli syntetyczna miara dojrzałości innowacyjnej polskich firm, w 2023 roku osiąga poziom 34,6 na 100 punktów. Wyniki tych analiz były podstawą do opracowania segmentów przedsiębiorstw i ich charakteryzacji pod kątem działalności innowacyjnej. Wydzielono 5. grup: Liderzy innowacji, Dojrzali innowatorzy, Umiarkowani innowatorzy, Początkujący innowatorzy, Nieinnowacyjne przedsiębiorstwa.

Ponad połowę firm (64%) stanowiły podmioty, które wdrożyły innowacje w 2022 r. lub wykazywały potencjał w zakresie działalności innowacyjnej (Liderzy innowacji, Dojrzali innowatorzy, Umiarkowani i Początkujący). Były to przedsiębiorstwa, które działały na rynkach międzynarodowych lub/i  nawiązywały współpracę z innymi podmiotami w zakresie działalności innowacyjnej czy podejmowały działania mające na celu ochronę prawną swoich produktów.

Innowacyjność przedsiębiorstw a wielkość zatrudnienia

Badania obejmowały wszystkie wielkości przedsiębiorstw, łącznie z mikroprzedsiębiorstwami.

Liderami, Dojrzałymi i Umiarkowanymi Innowatorami okazały się być  duże podmioty. Nieinnowacyjne przedsiębiorstwa to przede wszystkim podmioty zatrudniające od 1 do 9 osób.

Dbałość o środowisko z aktywnością innowacyjną

Wykazywały zarówno firmy innowacyjne jak i nieinnowacyjne,  przy czym  te pierwsze wskazywały dbałość o przyjazność dla środowiska oferowanych produktów czy usług częściej niż te drugie (83% vs. 75%). O 11% więcej firm innowacyjnych w stosunku do nieinnowacyjnych, realizowały w 2022 roku działania przyjazne środowisku. Firmy innowacyjne w poprzednim roku częściej niż firmy nieinnowacyjne oferowały produkty, które ograniczają niekorzystne oddziaływanie na środowisko w dalszych procesach biznesowych lub konsumpcji a w przyszłości prawie trzy czwarte firm innowacyjnych deklaruje wdrożenie innowacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, mających na celu ograniczenia negatywnego wpływu firmy na środowisko naturalne.

Korzyści i bariery prowadzenia działalności innowacyjnej

Bardzo dobrze przez przedsiębiorców zostały ocenione wprowadzone w 2022 roku działania innowacyjne. Aż 91,7% uważa, że przyczyniły się one do ogólnego rozwoju firmy. Że podniosły jakość usług uważa 75,3 % a 74,0% odnotowało zwiększenie wydajności pracy. Wprowadzenie innowacji nie przełożyło się  istotnie ani na wzrost, ani na spadek zatrudnienia uważa odpowiednio 6,8% i 2,9% firm. Wynika z tego, że przedsiębiorstwa , które wdrożyły innowacje zauważyły wynikające z tego korzyści i ściśle połączyły te działania ze skutkami. Badanie wykazało także  zależności pomiędzy innowacyjnością a umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw. Aktywność na rynkach międzynarodowych jest prowadzona sześć razy częściej przez firmy innowacyjne niż nieinnowacyjne.

Głównymi powodami wpływającymi na podejmowanie działań innowacyjnych w 2022 r., była przede wszystkim inflacja, w szczególności wzrost kosztów energii. Przedsiębiorcy uważali, że czynnikami ograniczającymi wprowadzenie innowacyjności były bariery administracyjne. Wskazywało je 72,9% badanych i było to 5% mniej niż w roku 2021.

Więcej szczegółów na temat innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce można przeczytać w raporcie dostępnym na stronie PARP.

Przedsiębiorco, czym jest PARP ?

PARP, czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – agencja państwowa, która wspiera realizację projektów, głównie małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach działalności regionalnej, jak i eksportu. Każdy przedsiębiorca ma szanse uzyskać dofinansowanie PARP, które jest zasilane środkami unijnymi jak również pochodzącymi z budżetu państwa i z funduszy strukturalnych. Dzięki wsparciu, przedsiębiorcy mają szansę na wprowadzenie nowoczesnych technologii, rozwoju zasobów ludzkich, a także rozwój lub rozpoczęcie działalności innowacyjnej i/lub badawczej i skorzystać z pomocy ośrodków innowacji.

Więcej informacji o naborach można znaleźć na stronie PARP.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)

ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Kalendarz (5)
  • Centrum Wsparcia (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.