Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > PIE: Czy Polska może stać się europejskim liderem branży gier?
Artykuł

PIE: Czy Polska może stać się europejskim liderem branży gier?

W 2022 r. przychody polskiej branży gier wyniosły 1,29 mld EUR, a łączne wpływy sektora wzrosły w ostatnich pięciu latach o ok. 250 proc. – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Szacuje się, że w branży gier w Polsce pracuje 15 tys. osób, co stawia nas na trzecim miejscu w Europie, tuż po Wielkiej Brytanii i Francji.

Powołując się na raport PARP, eksperci PIE podają, że w 2022 r. było w Polsce 494 producentów i wydawców gier. Istotną cechą polskiej branży gier komputerowych jest jej systematyczny wzrost, 97 proc. jej produkcji kierowana jest na eksport.

Raport firmy Newzoo, prezentujący branże gier w globalnej perspektywie, pokazuje, że w 2023 r. liczba graczy na świecie osiągnie prawie 3,4 mld, co stanowi wzrost o 6,3 proc r/r. Największym rynkiem graczy jest obszar Azji i Pacyfiku (1,8 mld osób), następne są Bliski Wschód oraz Afryka (574 mln), Europa (447 mln), Ameryka Południowa (335 mln) i Ameryka Północna (237 mln).  

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają, że branża gier w Polsce od lat notuje systematyczny wzrost przychodów, a eksportowy charakter oraz trendy światowe pozwalają z nadzieją patrzeć na jej dalszy rozwój. Polski sektor gier komputerowych zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie. Eksperci wskazują jednak, że wynika to bardziej z liczby zatrudnionych w niej osób niż wielkości generowanych przychodów. To z kolei pokazuje, że wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia w celu przełożenia włożonej pracy na wyniki finansowe.

Według raportu opublikowanego przez PARP ponad 65 proc. gier produkowanych w naszym kraju jest tłumaczona na więcej niż dwa języki, w porównaniu do 29 proc. gier powstałych poza Polską. Daje to nadzieję na dalszy wzrost przychodów branży w kolejnych latach. Podobnie eksportowy charakter branży, wobec wciąż rosnącej liczby graczy na świecie, będzie wpływał na zwiększające się wyniki sektora.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (32)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (71)
  • Centrum Wsparcia (53)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.