Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Meksyk największym partnerem handlowym USA
Artykuł

Meksyk największym partnerem handlowym USA

Według danych opublikowanych przez US Census Bureau udział Meksyku w imporcie USA w lipcu tego roku osiągnął 15 proc. Tym samym Meksyk wyprzedził Kanadę i Chiny w wyścigu na największego partnera handlowego Stanów Zjednoczonych.

To już siódmy raz w tym roku, kiedy Meksyk zajmuje pierwsze miejsce w comiesięcznych statystykach handlu międzynarodowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Tegoroczna wymiana handlowa Meksyku z USA wyniosła 462 mld dolarów. Dla porównania, obrót handlowy z Kanadą wyniósł 450,3 mld dolarów, a z Chinami – 322,3 mld dolarów.

Jak podaje Agencja Bloomberga udział Meksyku w imporcie USA rośnie od 2017 roku i to niemal we wszystkich kategoriach. Najbardziej znaczącą branżą jest sektor motoryzacyjny – wielu dostawców dla amerykańskich koncernów motoryzacyjnych zbudowało to swoje fabryki.

Nie bez znaczenia jest także silne peso i znaczący wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych Meksyku, który w tym roku wzrósł już o ponad 40 proc.

Jeśli Meksykowi uda się utrzymać pozycję głównego partnera handlowego USA do końca 2023 r., to będzie to dopiero drugi taki przypadek w historii.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.