Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > BIZ w Ameryce Łacińskiej – raport ECLAC
Artykuł

BIZ w Ameryce Łacińskiej – raport ECLAC

W najnowszym raporcie „Foreign Direct Investment in Latin America and the Caribbean 2023” przygotowanym przez Komisję Gospodarczą ONZ do spraw Ameryki Łacińskiej w 2022 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie wzrosła o 55,2 proc. względem poprzedniego roku i wyniosła 224,579 mld USD. Jest to wynik rekordowy – od 2013 r. napływ BIZ do krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów nie przekroczył 200 miliardów dolarów.

Według raportu prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów odnotowały wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2022 r. Na czele listy znalazła się Brazylia (41 proc.), następnie Meksyk (17 proc.), Chile (9 proc.), Kolumbia (8 proc.), Argentyna (7 proc.) i Peru (5 proc.).

Głównymi inwestorami w regionie były Stany Zjednoczone (38 proc.) i Unia Europejska (17 proc., z wyłączeniem Holandii i Luksemburga), ale BIZ pochodzące z krajów regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów również odnotowały znaczny wzrost – z 9 proc do 14 proc.

W minionym roku liczba ogłoszonych projektów BIZ w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wzrosła o 93 proc., osiągając łączną wartość prawie 100 miliardów dolarów. Po raz pierwszy od 2010 r. na pierwszym miejscu znalazł się sektor węglowodorów, następnie sektor motoryzacyjny i energia odnawialna.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami w regionie, zapoznaj się z prezentacją o przetargach publicznych w Peru.

Źródło: ECLAC

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.