Estonia: wzrost stawki VAT
11.01.2024
Estonia, reagując na potrzeby bezpieczeństwa narodowego i dążąc do zrównoważonego budżetu, przeprowadza reformy systemu podatkowego. Od 1 stycznia 2024 wzrosła stawka VAT z 20 na 22 proc.
Premier Kaja Kallas podkreśliła konieczność wdrożenia tych zmian, określając je jako „daninę na rzecz bezpieczeństwa narodowego” w kontekście realizacji celu związanego z przeznaczeniem 3 proc. PKB na obronność. W odpowiedzi na te cele, od 2024 roku Estonia podniosła standardową stawkę VAT z 20 proc. na 22 proc.
Jednakże w przypadku płatnika VAT, który rozlicza się gotówkowo, istnieją szczególne zasady dotyczące naliczania podatku. Jeżeli kupujący otrzymał fakturę i wysyłka towaru lub wykonanie usługi miało miejsce przed 1 stycznia 2024 roku, naliczony będzie podatek 20 proc. Dodatkowo dla umów zawartych przed 1 maja 2023 roku przewidziano odstępstwo zezwalające na stosowanie 20-procentowej stawki VAT do 31 grudnia 2025 roku, o ile zapisy umowy nie przewidują zmiany ceny wynikającej z ewentualnej zmiany stawki podatku VAT.
Warto zaznaczyć, że choć większość z dodatkowych wpływów podatkowych trafi do budżetu centralnego, 12 proc. będzie przekazywane władzom lokalnym, opierając się na miejscu zamieszkania podatnika. Te zmiany stawiają Estonię w obliczu nowych wyzwań, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wpływu na codzienne życie obywateli. Wielu zastanawia się, jak te decyzje wpłyną na gospodarkę kraju oraz na życie mieszkańców.
- Wszystko
- Aktualności (10)
- Wiedza (6)
- Kalendarz (3)
- Centrum Wsparcia (2)
-
Wydarzenie
Świadczenie usług transgranicznych w UE – aspekty podatkowe
Ośrodek EEN zaprasza na webinarium, które pozwoli na uniknięcie najczęstszych błędów podatkowych pod…
ArtykułPodwyżka VAT w Finlandii
1 września Finlandia wprowadziła podwyżkę stawki podstawowej VAT, podnosząc ją z 24 do 25,5 proc.
-
Artykuł
Podwyżka VAT w Finlandii
1 września Finlandia wprowadziła podwyżkę stawki podstawowej VAT, podnosząc ją z 24 do 25,5 proc.
ArtykułDysproporcje cenowe na terenie UE w 2023 roku
Według danych Eurostat, w 2023 roku występowały różnice w kosztach ponoszonych przez Europejczyków.
-
Artykuł
VAT w eksporcie towarów – udokumentowanie wywozu poza granice UE
Charakter i zakres dokumentacji eksportowej uregulowany został przez prawodawcę w treści ustawy VAT.
ArtykułPaszport roślin przepustką do handlu na terenie UE
Zgodnie z unijnym prawodawstwem jednym z głównych dokumentów umożliwiających handel materiałem rośli…
-
Wydarzenie
Świadczenie usług transgranicznych w UE – aspekty podatkowe
Ośrodek EEN zaprasza na webinarium, które pozwoli na uniknięcie najczęstszych błędów podatkowych pod…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.