Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Sprawdź, jak zastosować stawkę 0% w eksporcie towarów poza UE
Artykuł

Sprawdź, jak zastosować stawkę 0% w eksporcie towarów poza UE

Zgodnie z przyjętą konstrukcją VAT w Unii Europejskiej, podatek ten powinien obciążać konsumpcję, a więc powinien być zapłacony w miejscu, gdzie towary będą konsumowane – czyli w kraju docelowej dostawy towarów.

Korzystaj ze zwolnień! Skorzystaj z korzystnej stawki 0%. Dowiedz się więcej na temat płatności związanych z działalnością eksportową – zobacz, jakie przesłanki musisz spełnić, by skorzystać z 0% stawki transakcyjnej VAT.

obrazek dekoracyjny

Dla transakcji eksportu, kiedy towary opuszczają terytorium UE, krajem konsumpcji, a więc również krajem opodatkowania VAT będzie kraj odbiorcy towarów. W związku z tym, zgodnie z powyższą zasadą, ustawa o VAT umożliwia stosowanie stawki 0% VAT dla transakcji eksportu.

W tej części portalu przedstawiamy Państwu zbiór najważniejszych oraz praktycznych informacji pomocnych w rozwoju wiedzy eksportowej.

Niezbędne modyfikacje produktów

Pamiętajmy, że nasza firma musi być gotowa na modyfikacje produktów. Te zmiany mogą zależeć od takich czynników jak:

Lokalne wymogi regulacyjne – obejmują aspekty związane między innymi z bezpieczeństwem (na przykład certyfikacja GOST-R na rynkach wschodnich), kulturą i religią (na przykład certyfikaty produktów halal i koszernych w krajach Bliskiego Wschodu) czy środowiskiem. Bardzo wygodnym narzędziem służącym do sprawdzania, czy występują jakieś ograniczenia w eksporcie danego towaru jest baza danych Komisji Europejskiej Access-to-Markets. Za jej pomocą można wyszukać, czy dany kraj stosuje jakieś restrykcje dotyczące konkretnego towaru. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała bardzo pomocny film instruktażowy, jak z tej bazy korzystać. Prezentujemy go poniżej.

Baza regulacji dotyczących tej kwestii, z podziałem na kraje, jest z kolei dostępna na tym samym portalu w sekcji barier.

Ograniczenia handlowe związane z sankcjami międzynarodowymi wprowadzonymi przez Unię Europejską są natomiast dostępne na portalu Sanctions Map.

  • Wszystko
  • Aktualności (1)
  • Wiedza (2)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.