Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > W 2022 r. zwiększył się eksport okien i drzwi z Polski
Artykuł

W 2022 r. zwiększył się eksport okien i drzwi z Polski

Centrum Analiz Branżowych (CAB) poinformowało, że eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się w 2022 r. o 32 proc. do 3,96 mld euro z 2,98 mld euro w roku 2021. Eksperci podkreślili, że na rynkach zagranicznych sprzedajemy już ponad dwa razy więcej niż producenci niemieccy.

Centrum Analiz Branżowych zwróciło uwagę, że od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się ponad 12-krotnie. W zeszłym roku aż 31 proc. wartości eksportu wszystkich krajów UE stanowiła sprzedaż prowadzona przez polskie firmy. O sile polskich przedsiębiorców świadczy również fakt, że w 2022 roku polski eksport wzrósł na każdym z 25 wiodących rynków eksportowych o co najmniej kilkanaście procent. Najwyższy wzrost zanotowano w USA, o 100 proc., oraz we Włoszech, o 91 proc. Dla porównania firmy z Niemiec w 2022 roku zwiększyły swój eksport o 3,5 proc. do 1,92 mld euro.

Wśród wiodących eksporterów w Europie w 2022 roku szybciej od nas rosła tylko branża rumuńska, czyli aktualnie numer pięć wśród eksporterów okien i drzwi w Europie. Ich dynamika wzrostu jest imponująca (48 proc.), ale nie można zapominać, że eksport z Polski jest aż 7-krotnie większy niż z Rumunii

Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych PAP

Ekspert podkreśla, że ubiegłoroczny wzrost sprzedaży polskich okien i drzwi we Włoszech to m.in. efekt programu termomodernizacji Superbonus 110 proc. Program pobudził włoski rynek wymian, a polscy producenci okien i drzwi świetnie go wykorzystali. W minionym roku z Polski do Włoch sprzedano stolarkę za 474 mln euro, dzięki czemu Włochy awansowały na pozycję drugiego odbiorcy polskiej stolarki.

Źródło: PAP

  • Wszystko
  • Aktualności (7)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (65)
  • Centrum Wsparcia (54)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.