Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > UE – Honduras: nowe regulacje dotyczące produktów drewnianych
Artykuł

UE – Honduras: nowe regulacje dotyczące produktów drewnianych

1 września weszły w życie zapisy Dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej.

Podpisana w Brukseli 23 lutego 2021 r. Dobrowolna umowa o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu wprowadza nowe regulacje w zakresie handlu drewnem i produktami z drewna.

Porozumienie zobowiązuje Republikę Hondurasu do wprowadzenia specjalnego organu, który będzie odpowiadał za weryfikację materiału drzewnego i produktów z drewna przeznaczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Jednocześnie w ramach nowych ustaleń powstanie system zezwoleń FLEGT. Wszystkie produkty posiadające to oznaczenie będą promowane, jako produkty pochodzące z legalnej produkcji.

Celem umowy jest wprowadzenie systemu zrównoważonego zarządzania wszelkimi rodzajami lasów. Co więcej zawarte w porozumieniu ramy prawne wykluczają możliwość sprzedaży materiału pochodzącego z nielegalnych źródeł, w tym drewna egzotycznego pozyskiwanego z odmian uznawanych za gatunki zagrożone wyginięciem.

Wprowadzony system zezwoleń FLEGT obowiązuje dla 19 kategorii obejmujących zarówno materiał produkcyjny jak i gotowe produkty.

Szczegółowy wykaz produktów z drewna objętych systemem zezwoleń FLEGT znajduje się w załączniku oznaczonym nr I – Dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rynku w Hundurasie, to zajrzyj do kierunków eksportu

Pełny tekst porozumienia wraz z załącznikami znajduje się na stronie Parlamentu Europejskiego:

  • Wszystko
  • Aktualności (16)
  • Wiedza (29)
  • Kalendarz (90)
  • Centrum Wsparcia (57)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.