Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Ubezpieczenia światowego handlu i inwestycji wzrosły o 11 proc.
Artykuł

Ubezpieczenia światowego handlu i inwestycji wzrosły o 11 proc.

2 biliony 630 miliardów dolarów wyniosła wartość ubezpieczonych w ubiegłym roku międzynarodowych inwestycji i transakcji handlowych, wynika ze wstępnych Unii Berneńskiej skupiającej agencje kredytów eksportowych oraz państwowych i prywatnych ubezpieczycieli. Dodatkowe 64 miliardy dolarów to objęte ochroną krajowe wsparcie eksportu.

Odbicie po pandemii

Ubezpieczony handel zwiększył się więc o 11 proc. w skali roku, a wzrost zanotowano również w porównaniu z 2019 r., a więc z okresem sprzed pandemii (o 12 proc.). Analitycy Unii Berneńskiej wskazują, że dane nie uwzględniają zmian kursów walutowych wobec dolara, a zwyżce ubezpieczonych obrotów sprzyjała rosnąca szybko inflacja. Niemniej jednak podkreślają, że światowa gospodarka, a wraz z nią wymiana handlowa i inwestycje transgraniczne otrząsnęły się z szoku związanego z pojawieniem się koronawirusa.

Po 22-proc. spadku w 2020 r. ubezpieczonych transakcji średnio- i długoterminowych (MLT), doszło do odbicia w tym segmencie rynku – wartość 118 mld dolarów oznacza wzrost o 13 proc. rok do roku. To zasługa nowych inwestycji w powracającą do „życia” branżę transportową, a także w przemysł przetwórczy i sektor energii odnawialnej. Ten ostatni rośnie bardzo szybko zarówno kwotowo jak i geograficznie – w porównaniu z 2019 r. objęte ochroną inwestycje zwiększyły się o 47 proc., a liczba krajów, gdzie pojawiły się transakcje z 25 do 38. Jednocześnie inwestycje w tradycyjne źródła energii i zasoby naturalne systematycznie spadają – co ilustruje trwałą transformację energetyczną w skali globu.

Więcej odszkodowań i rosnąca niepewność

Członkowie Unii Berneńskiej wypłacili ponad 9 miliardów dolarów odszkodowań w 2021 r., czyli o połowię więcej niż rok wcześniej i o 17 proc. więcej niż w 2019 r. Większość z nich (4,3 mld) skupionych jest w segmencie MLT, z czego połowa dotyczy branży transportowej. Niemniej jednak perspektywy dla niej poprawiają się wraz z łagodzeniem ograniczeń w podróżach międzynarodowych. Odszkodowania dla transakcji krótkoterminowych (do 2 lat) spadły w minionym roku ok. 20 proc. w porównaniu z 2019 i 2020 r.

Ten rok przynosi jednak wzrost liczby i wartości roszczeń i odszkodowań. Ubezpieczyciele uważnie monitorują wpływ problemów związanych z łańcuchami dostaw i rosnącymi kosztami, zwłaszcza cenami energii, na wypłacalność kontrahentów i w efekcie poziom szkodowości. Coraz większy wpływ na podejście do ryzyka ma pogarszające się otoczenie geopolityczne i konsekwencje wojny w Ukrainie. Jeśli sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, to trudniej będzie uzyskać ochronę dla transakcji eksportowych i inwestycji zagranicznych, a ceny ubezpieczeń wzrosną.

Ubezpieczenia jako wskaźnik pozytywnych sygnałów w handlu

Prezes KUKE podkreślił, że polskie firmy wykorzystały szansę, jaką było silne globalne odbicie po pierwszym pandemicznym szoku, ale jednocześnie okazały się na tyle ostrożne, że częściej sięgały po ubezpieczenia należności i gwarancje.

Dane o ubezpieczeniach w handlu międzynarodowym dobrze odzwierciedlają sytuację w światowej gospodarce, przynosząc m.in. pozytywne sygnały o postępujących inwestycjach w zieloną transformację czy wyjściu z recesji branży transportowej. Jednocześnie podkreślają, że nasz kraj radzi sobie zdecydowanie lepiej niż przeciętnie inni. Polski eksport w ubiegłym roku wzrósł o 1/5, a ubezpieczone przez KUKE transakcje eksportowe o ponad 1/3. Nasze firmy wykorzystały szansę, jaką było silne globalne odbicie po pierwszym pandemicznym szoku i skutecznie odpowiedziały na rosnący popyt zagraniczny. Ale przy tym były na tyle ostrożne i przewidujące, że częściej sięgały po ubezpieczenia należności i gwarancje, również w KUKE. Warto zwracać uwagę na kategorię ubezpieczeń obejmujących krajowe wsparcie eksportu, która ma na razie relatywnie niewielki udział w rynku (64 mld dolarów). Tam rejestrowane są transakcje na rzecz firm-eksporterów, ale dotyczące głównie ich inwestycji w macierzystym kraju służące rozbudowie potencjału eksportowego. Obejmują one więc np. niektóre instrumenty udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także KUKE – od ubiegłego roku oferujemy m.in. gwarancje spłaty kredytów inwestycyjnych i obrotowych dla eksporterów – powiedział prezes Janusz Władyczak.

Ekspansja w warunkach osłabienia

Prezes KUKE jest przekonany, że w obecnych warunkach, które hamują wzrost gospodarczy, polskie przedsiębiorstwa nie powinny rezygnować z rozszerzania eksportu, gdyż mogą zyskać na odważnym działaniu:

Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do skumulowania się trzech kryzysów: żywnościowego, energetycznego i zadłużenia, dotykających połowę krajów świata. Na spotkaniach Unii Berneńskiej i innych forach dyskutujemy o różnych scenariuszach rozwoju sytuacji i poszukujemy możliwości wyjścia z sytuacji, która ponownie osłabia globalny wzrost gospodarczy i rozwój handlu. Pomimo niepewności i gorszych perspektyw polskie przedsiębiorstwa nie powinny zniechęcać się do zagranicznej ekspansji, bo ponownie w okresie turbulencji mogą na odważnym działaniu zyskać. Ale warto korzystać z rozwiązań, które zapewnią bezpieczny rozwój.

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Centrum Wsparcia (4)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.