Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > KUKE przywraca ubezpieczenie eksportu do Ukrainy
Artykuł

KUKE przywraca ubezpieczenie eksportu do Ukrainy

KUKE wznawia działalność związaną z ubezpieczeniem kredytów eksportowych z kontrahentami ukraińskimi.

W dniu 13 czerwca KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) przywróciła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z partnerami ukraińskimi. Jest to reakcja na apele polskich środowisk biznesowych, a jednocześnie gest solidarności i wsparcie dla ukraińskiej gospodarki. Tym samym zrealizowany został jeden z postulatów podpisanego 1 czerwca br. w Kijowie memorandum między rządami Polski i Ukrainy.

„Wracamy na rynek ukraiński. Wracamy z limitem gwarantowania płatności do 500 mln zł w tym roku. […] Z dniem dzisiejszym KUKE uruchamia te ubezpieczenia, zawieszone 24 lutego br.” – poinformował minister Buda podczas konferencji prasowej. 

Polisa bez granic

W ramach Polisy bez granic będzie można ubezpieczyć towary i usługi nieobjęte moratorium płatniczym wprowadzonym 24 lutego br. Z ich listą można zapoznać się na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu

Cieszymy się, że ponownie oferujemy polskim eksporterom ubezpieczenia transakcji z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie przywracamy możliwość udzielenia ochrony dla towarów lub usług wyłączonych z wprowadzonego na początku wojny moratorium płatniczego, które generalnie uniemożliwia ukraińskim podmiotom dokonywanie zagranicznych płatności walutowych. Lista nieobjętych moratorium pozycji jest szeroka i obejmuje przede wszystkim towary pierwszej potrzeby dla ludności, czyli m.in. żywność, leki, paliwa oraz import krytyczny dla funkcjonowania gospodarki kraju, czyli m.in. dla sektora energetycznego i sektora bezpieczeństwa – powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak

Kto może skorzystać?

Ubezpieczenia są dostępne zarówno dla firm, które już ubezpieczały należności w KUKE, jak i tych, które nigdy nie korzystały z oferty spółki. Polski eksporter, który chce zrealizować dostawę do ukraińskiego kontrahenta, powinien z nim uzgodnić, czy zamawiany towar znajduje się na liście wyłączeń umożliwiających dokonanie płatności. Również KUKE, na etapie weryfikacji kontraktu, który ma zostać objęty ochroną, będzie kontaktowała się z ukraińskim kontrahentem i potwierdzała, czy ten prowadzi działalność i czy zamówione produkty są wyłączone z moratorium płatniczego.

W 2021 r. KUKE ubezpieczyła eksportowane na rynek ukraiński towary i usługi o wartości 1,5 mld zł przy wykorzystaniu limitów niższych niż obecnie wprowadzane. Objęła ochroną 5% handlu dla Ukrainy. 

Spis treściTable of contents

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.