Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Jak zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewypłacalności?
Artykuł

Jak zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewypłacalności?

Jak zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewypłacalności kontrahentów i innych ryzyk związanych z zagranicznymi transakcjami? Sprawdź co możesz zrobić aby uchronić się przed negatywnymi skutkami niewywiązania się kontrahenta z umowy. Poznaj zalety akredytywy dokumentowej.

obrazek dekoracyjny przedstawiający dwie osoby, które przedstawiają sobie dokumenty i informacje na tablecie

Jedną z najpopularniejszych form by zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewypłacalności kontrahenta i innych ryzyk związanych z transakcją zagraniczną jest ubezpieczenie należności. Taka polisa chroni nas przed skutkami niewywiązania się kontrahenta z umowy. Zapewnia nam odszkodowanie za wyświadczenie usługi lub wytworzenie produktu i/lub dostarczenie towaru, którego klient nie podjął. Ubezpieczenia należności są oferowane przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Często spotykaną praktyką jest łączenie ubezpieczenia transakcji z wieloma kontrahentami w jeden produkt ubezpieczeniowy. Tego typu instrumenty oraz wiele innych przeznaczonych dla eksporterów jest oferowanych przez instytucje finansowe. Bogaty wachlarz możliwości oferuje KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

By zabezpieczyć swoje interesy, w handlu międzynarodowym stosuje się także tzw. akredytywę dokumentową. Jeśli tylko możemy (co jest niełatwe), warto skłonić naszego kontrahenta zlecenie swojemu bankowi wystawienie akredytywy dokumentowej. W przypadku takiej akredytywy my będziemy beneficjentem. Oznacza to, że jego bank zobowiązuje się do zapłacenia nam należnej za dostarczone produkty kwoty. Stanie się to po okazaniu przez nas w naszym banku w Polsce odpowiednich dokumentów. Są to na przykład listy przewozowe, świadectwa jakości i pochodzenia – katalog może być dowolnie zdefiniowany przez strony. Zagraniczny bank kontrahenta dokona płatności, jeśli dokumenty będą zgodne z umową akredytywy.

Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności banku pośredniczącego w akredytywie dokumentowej – na przykład dlatego, że go nie znamy albo że znajduje się w kraju o niestabilnym systemie prawnym lub finansowym – możemy skorzystać z tzw. potwierdzenia akredytywy dokumentowej udzielanego między innymi przez BGK. Takie potwierdzenie w istocie zamienia rozliczenia między nami a zagranicznym bankiem w rozliczenia między nami a bankiem krajowym, do którego o takie potwierdzenie się zwrócimy.

O tym jak znaleźć kontrahenta zagranicznego dowiesz się w jednym z odcinków naszego podcastu.

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (22)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.