Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Wsparcie publiczne – jak z niego korzystać?
Artykuł

Wsparcie publiczne – jak z niego korzystać?

W świetle regulacji Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Handlu, których Polska jest członkiem, bezpośrednie wsparcie finansowe eksportu jest traktowane jako zakłócenie handlu międzynarodowego. Dofinansowanie skierowane na zwiększenie sprzedaży w eksporcie dóbr i usług obróciłaby bowiem konkurencję gospodarczą pomiędzy firmami z różnych krajów w konkurencję polityczną pomiędzy samymi państwami, zaburzając warunki uczciwej gry rynkowej.

Jakie są dozwolone metody wsparcia publicznego dla eksporterów? Dowiedz się jak i na co możesz otrzymać grant. Zobacz, z jakich form wsparcia publicznego możesz skorzystać. Sprawdź, gdzie szukać informacji na temat aktualnych programów pomocowych.

obrazek dekoracyjny przedstawiający rękę osoby, która podpisuje dokumenty

W ramach wsparcia publicznego uznawanego za dozwolone znajduje się natomiast wsparcie finansowe. Jest ono w postaci grantów przeznaczonych na promocję, doradztwo (w tym strategie biznesowe i analizy rynkowe), w tym m.in. udział w targach i misjach za granicą. Wsparcie publiczne organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) można znaleźć w programie Polskie Mosty Technologiczne. W przeszłości należały do niego m.in. programy Go to Brand, Go to Brand – EXPO 2020 czy Internacjonalizacja MŚP Polski Wschodniej . Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) koordynowała te programy. Co więcej, wsparcie publiczne w formie dotacji oferowane jest także na poziomie regionalnym we wszystkich województwach. Każdy z regionalnych programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020 wspierał cele związane z internacjonalizacją małych i średnich przedsiębiorstw. Spodziewana jest kontynuacja wsparcia eksporterów także w kolejnych latach, zarówno na poziomie centralnym (PARP, PAIH) i regionalnym (urzędy marszałkowskie).

Informacje o aktualnych programach będą regularnie pojawiały się na stronach portalu Trade.gov.pl. Dodatkowo, od 2022 r. pojawią się nowe programy grantowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich celem będzie wsparcie ekspansji zagranicznej ze środków z nowej perspektywy budżetowej UE. Dlatego, zachęcamy do śledzenia stron portalu trade.gov.pl po aktualne informacje.

Więcej, na temat wsparcia instytucji szczebla lokalnego możesz przeczytać tutaj.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.