Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Instytucja

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Kontakt

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa NIP: 525-00-12-372 REGON: 000017319 Kod SWIFT: GOSKPLPW Tymczasowa siedziba oraz adres do korespondencji: Bud. VARSO 2 ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Misja banku to wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Programy BGK wspomagają tworzenie i utrzymanie miejsc pracy, dostęp do mieszkań, czystego powietrza, poprawiają dostępność budynków i infrastruktury publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Poprzez wsparcie edukacji, kultury, sportu i ekologii BGK pomaga w budowaniu kapitału społecznego.
Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskie firmy w działalności zagranicznej na niemal 80 rynkach. Finansuje i zabezpiecza eksport zarówno do krajów określanych jako bezpieczne, jak i na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Zwiększa poziom umiędzynarodowienia firm, co wpływa na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki. Finansuje eksport i ekspansję zagraniczną, zabezpieczając kredyty w pierwszej kolejności aktywami spółki/projektu zagranicznego. Dopasowuje strukturę finansowania indywidualnie dla każdej transakcji związanej z ekspansją zagraniczną.

Jak pomaga eksporterom?

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje finansowanie i zabezpieczenie transakcji eksportowych przede wszystkim na rynkach o podwyższonym ryzyku finansowym oraz niehandlowym. W ten sposób, jako bank rozwoju, wypełnia lukę na rynku usług bankowych. Współdziała z innymi instytucjami rozwoju, które pomagają w eksporcie: KUKE, PAIH oraz ARP. Współpracuje z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami komercyjnymi w kraju i za granicą oraz zagranicznymi bankami rozwoju. Oferuje polskim przedsiębiorcom finansowanie działalności eksportowej, rozliczanie z zagranicznymi podmiotami oraz wsparcie w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych za granicą. Produkty:

  • finansują inwestycje w Polsce wpływające na zwiększanie polskiego eksportu;
  • zwiększają bezpieczeństwo transakcji, gdy BGK przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta;
  • poprawiają płynność polskiego eksportera, który otrzymuje z BGK zapłatę za sprzedane towary;
  • uzupełniają ofertę handlową/techniczną polskiego przedsiębiorstwa o finansowanie zagranicznego kontrahenta (komercyjnego lub publicznego);
  • uzupełniają finansowanie inwestycji, w której polska spółka występuje w roli generalnego wykonawcy lub głównego podwykonawcy;
  • finansują ekspansję zagraniczną (m.in. przejęcia, budowa zakładów produkcyjnych, centrów logistycznych), w których polska spółka występuje w roli inwestora.

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rozpoczęciem działalności eksportowej, jak i doświadczonych eksporterów.
Oferuje finansowanie ze środków własnych lub z rządowego Programu Finansowego Wspierania Eksportu (dostępne formy finansowania: postfinansowanie akredytywy, dyskonto akredytywy, potwierdzenie akredytywy, kredyt dla banku nabywcy, kredyt dla nabywcy, wykup wierzytelności eksportowych, kredyt na prefinansowanie eksportu).

Oferta wsparcia

Spis treściTable of contents

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.