Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Green Technology Sector – raport PAIH
Artykuł

The Green Technology Sector – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Green Technology Sector” – w Polsce postępuje zielona rewolucja. W kwietniu bieżącego roku moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii osiągnęła poziom ponad 24 GW.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 14 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Green Techngolody Sector”, pochodząca z odnawialnych źródeł energii moc całkowita osiągnęła wartość 24 GW.

Eksperci z Agencji wskazali, że dominującą rolę w ekologicznym segmencie branży energetycznej odgrywa Fotowoltaika – ponad 55% mocy. Jej całkowita moc zainstalowana wzrosła o ponad 37%, w stosunku do wyników z zeszłego roku. Ponad 35% energii pochodziło z technologii zasilanych przez wiatr – wzrost o ponad 17%. Natomiast odpowiadający za 4% produkcji sektor energetyki wodnej w kwietniu wyprodukował ponad 38 GWh.

Według danych PAIH dzięki rocznej produkcji 1,3 mln ton wodoru – Polska znajduje się w europejskiej czołówce producentów energii wodorowej. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy, produkujące 2,5 mln ton rocznie oraz Holandia z wynikiem 1,5 mln. Na tym jednak osiągnięcia sektora wodorowego się nie kończą. Agencja wskazuje, że w Polsce obecnie rozwija się sieć stacji paliw wodorowych. Jako dowód wskazuje inwestycje PKN Orlen o wartości ponad 7 miliardów złotych.

W raporcie znalazły się również informacje na temat pociągów zasilanych wodorem. Według specjalistów PAIH przyszłość branży kolejowej, ma się opierać na technologiach wodorowych. W czerwcu bieżącego roku lokomotywa, wyprodukowana przez bydgoskie zakłady PESA, uzyskała certyfikaty, umożliwiające produkcję innowacyjnych lokomotyw.

Raport wskazuje na istotną rolę trzech instytucji w rozwoju polskich zielonych technologii. Poza 2 programami – PFR Green Hub i programem Ministerstwa Środowiska i Klimatu – GreenEno, Agencja deklaruje chęć wsparcia przedsiębiorców z tego sektora.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (114)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (21)
  • Centrum Wsparcia (58)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.