Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Szczyt Trójmorza w Rydze
Artykuł

Szczyt Trójmorza w Rydze

W dniach 20-21.06.2022 odbył się szczyt Trójmorza w łotewskiej Rydze. W szczycie tym wzięli udział m.in. Prezydent Andrzej Duda oraz inni przywódcy państw Inicjatywy Trójmorza, która zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W trakcie Szczytu Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, Prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem, jak też Premierem Łotwy Kriszjanisem Karinszem, oraz wziął udział w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza (Hanzas perons). Głównymi tematami spotkania była perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu.

Gospodarzem kolejnego szczytu Trójmorza będzie Rumunia w 2023. 

Inwestycje w infrastrukturę

Prezes BGK, spółki będącej pomysłodawcą i założycielem Funduszu Trójmorza, podkreśliła, iż bardzo ważne jest efektywne zagospodarowanie środków budżetowych państw regionu z udziałem pieniędzy z UE oraz wykorzystanie Funduszu Trójmorza:

Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę logistyczną, energetyczną i cyfrową regionu Trójmorza. Obecne potrzeby w tych trzech sektorach to nawet 650 mld euro – tyle potrzeba, aby dorównać infrastrukturze Europy Zachodniej

powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Również w swym przemówieniu Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na kwestie będące w ciągłym zainteresowaniu państw Trójmorza czyli rozwój infrastruktury czy zacieśnianie więzi w zakresie bezpieczeństwa nie tylko energetycznego, zwracając jednocześnie uwagę na rosyjską agresję na Ukrainę i jej reperkusje, szczególnie te związane z potencjalnym kryzysem żywnościowym.

Nowe szanse

W ramach szczytu Inicjatywy podkreślono zaangażowanie Trójmorza w promocję dobrego zarządzania, zielonej gospodarki, oraz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, czyli elementów przyczyniających się do rozwoju EU. Potrzymano również działania na rzecz umacniania nauki, edukacji oraz technologii wraz z innowacjami jako trzech filarów Trójmorza.

Podczas szczytu ogłoszono udział Ukrainy w ramach Trójmorza w roli państwa uczestniczącego, nowego rodzaju partnerstwa dla krajów Europy Środkowej nie będących członkami Unii Europejskiej. W swoim przemówieniu Prezydent Andrzej Duda wyraził wolę bliższej współpracy Trójmorza z Ukrainą w zakresie takich projektów infrastrukturalnych jak via Carpatia czy połączenie Kijowa z innymi stolicami Trójmorza szybkimi, nowoczesnymi liniami kolejowymi. Wyrażono również poparcie dla kandydatury Bośni i Hercegowiny do Unii Europejskiej i podkreślono istotny udział partnerów strategicznych, czyli Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii i Komisji Europejskiej w działaniach Inicjatywy.

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną deklaracją przywódców Trójmorza opublikowaną na stronie Prezydent.pl (deklaracja w języku angielskim).

Spis treściTable of contents

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.