Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Sukcesy eksportowe PAIH
Artykuł

Sukcesy eksportowe PAIH

Tysiące spotkań B2B, setki kontraktów eksportowych za miliony złotych i dziesiątki wydarzeń promocyjnych. Tak wyglądał rok 2023 dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dzięki wytężonej pracy ekspertów PAIH o produktach z Polski zaczęło być głośno na świecie, a kolejni polscy przedsiębiorcy zaczęli śmiało wchodzić na zagraniczne rynki.

Kontener płynie przez ocean

Od 2020 roku liczba kontraktów eksportowych podpisanych przez firmy z Polski stale rośnie. W roku 2023 przy wsparciu PAIH zawarto przeszło 600 umów o łącznej wartości ponad 205 mln PLN. A w przyszłości tych kontraktów może być jeszcze więcej, bo Agencja nieustannie i znacząco zwiększa także liczbę organizowanych spotkań B2B polskich przedsiębiorców z potencjalnymi zagranicznymi partnerami handlowymi. W 2023 roku takich rozmów było niemal 5500, co jest podwojeniem wyniku za rok 2022 i pięciokrotnością liczby spotkań z 2021 roku.

Więcej przedsiębiorców zagranicznych zainteresowanych współpracą

Rośnie także ogólna rozpoznawalność Polski i PAIH na świecie, zapytania od zagranicznych firm o polski rynek niemal podwoiły się w ostatnich latach. W zeszłym roku Agencja obsłużyła prawie 3000 przedsiębiorców zainteresowanych Polską. Na ten znaczący wzrost rozpoznawalności na pewno przekładają się liczne wydarzenia  i misje branżowe organizowane przez PAIH oraz obecność pracowników Agencji na najważniejszych i największych światowych konferencjach i targach. W 2023 roku liczba zorganizowanych przez PAIH wydarzeń w Polsce i za granicą, których celem była właśnie promocja Polski i polskiego eksportu przekroczyła 600.

Rośnie liczba wydarzeń

Dzięki Agencji tysiące polskich przedsiębiorców mogło uczestniczyć w licznych wydarzeniach na całym świecie. W ramach misji PAIH do Bostonu ponad 30 polskich firm biotechnologicznych zaprezentowało światu swoje produkty na jednej z największych i najważniejszych imprez tego sektora – BIO International Convention. Polacy byli także obecni na największej na świecie imprezie dotyczącej nowoczesnych technologii finansowych – Singapore Fintech Festival i jednej z najważniejszych międzynarodowych konferencji technologicznych – portugalskim Web Summit oraz na największych targach kosmetycznych Europy – Cosmoporf Bolonia.

Za sprawą PAIH odbyło się również pierwsze Polsko-Kenijskie Forum Biznesowe, piąta edycja British Polish Technology Forum i misja gospodarcza na Tajwan przy okazji targów SEMICON 2023, a także przeszło 5000 osób mogło spróbować polskich produktów rolno-spożywczych podczas Polish Night at MaBru w Brukseli. Dla firm udział w tego typu wydarzeniach to przede wszystkim ogromna promocja, ale też realne korzyści finansowe. Podczas Caucasus Build 2023 aż trzy polskie przedsiębiorstwa zawarły kontrakty eksportowe z gruzińskimi kontrahentami.

Organizacja misji gospodarczych i spotkań B2B jest dla nas bardzo ważna, ale robimy także znacznie więcej. Poprzez naszą codzienną pracę pomagamy zainteresowanym przedsiębiorcom weryfikować partnerów biznesowych, przezwyciężać bariery językowe, doradzamy w całym procesie internacjonalizacji działalności, edukujemy w zakresie kodów kulturowych oraz tworzymy analizy potencjału eksportowego. Dzięki naszym niemal 60, rozsianym po całym świecie, Biurom Handlowym jesteśmy także na miejscu dla przedsiębiorców zagranicznych.  Im również pomagamy i udzielamy niezbędnych informacji o naszym kraju oraz organizujemy wizyty studyjne do Polski 

– mówi Łukasz Grabowski, Dyrektor Departamentu Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (28)
  • Wiedza (3)
  • Centrum Wsparcia (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.