Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rekordowy 2023 rok dla PAIH
Artykuł

Rekordowy 2023 rok dla PAIH

Rok 2023 był rekordowy dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pod względem  bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które są lub będą realizowane w Polsce przy wsparciu PAIH. Wartość inwestycji jest wyceniona na ponad 7,4 mld EUR i jest to wynik prawie dwa razy większy niż za rok 2022 (3,74 mld EUR).

podpisanie umowy na tle mapy swiata i roznych walut

Największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną jest ogłoszony przez firmę Intel, zakład integracji i testowania półprzewodników. Gigant z Doliny Krzemowej zainwestuje 4,6 mld USD w Miękini oraz Środzie Śląskiej koło Wrocławia i stworzy ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. Polska dzięki tej inwestycji stanie się częścią najważniejszego obecnie sektora gospodarki, jakim są półprzewodniki.

Firma Intel  posiada już w Gdańsku dział badań i rozwoju (R&D), w którym projektowane są mikroprocesory. Centrum R&D jest jednym z największych spośród 23 laboratoriów zlokalizowanych w Europie i zatrudnia ponad 4500 pracowników.

W dalszym ciągu jednak liderem zagranicznych inwestycji w Polsce pozostaje branża e-mobility.

Obecna od roku 2015 w naszym kraju Grupa Umicore wraz z PowerCo (spółka Grupy Volkswagen), stworzyły spółkę joint-venture o nazwie IONWAY, która do końca 2030 roku zainwestuje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” prawie 1,7 mld EUR i zatrudni ok. 900 osób. Fabryka w Radzikowicach pod Nysą będzie produkować materiały katodowe do baterii dla pojazdów elektrycznych. Dla Umicore jest to już trzeci zakład w Polsce i druga fabryka na Opolszczyźnie. Dzięki tej inwestycji koszty logistyczne w kompletności łańcucha dostaw obu partnerów spółki IONWAY, będą mocno zredukowane. Dla inwestorów decydującym argumentem wyboru tej właśnie lokalizacji, poza  centralnym położeniem w Europie, jest także bliskie sąsiedztwo instytutów badawczych oraz dostępność wykwalifikowanych kadr kształcących się w licznych uczelniach wyższych na terenie całej konurbacji śląskiej i Opolszczyzny.

Swoje centrum badawczo-rozwojowe otworzy w Krakowie również firma Volvo Cars. Będzie to czwarta tej wielkości placówka na świecie, po Sztokholmie i Lundzie (w Szwecji) oraz Bangalore (Indie). Firma Volvo Cars doceniając polski potencjał bardzo dobrze wykształconych ludzi, będzie chciała zatrudnić ok. 600 osób. W krakowskim Tech Hubie będą tworzone oprogramowania do kolejnych elektrycznych modeli Volvo.

Firma Robert Bosch Sp. z o.o., należąca do Grupy Bosch, działająca w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology, zainwestuje w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu, w powiecie Świdnickim, której wartość szacowana jest na 1,2 mld PLN. Prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku, a fabryka ma być gotowa na przełomie 2025 i 2026 roku. Zakład będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła przeznaczone przede wszystkim na rynek europejski. Dzięki inwestycji region pozyska około 500 nowych miejsc pracy.

Równocześnie firma Bosch w Mirkowie koło Wrocławia zainwestuje ponad 100 mln PLN w rozbudowę już istniejącego zakładu, gdzie produkowane są systemy hamulcowe.

Spółka Baltic Towers działająca w sektorze produkcji przetworzonego metalu konstrukcyjnego wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. wybudują w Gdańsku fabrykę wież dla morskiej energetyki wiatrowej (off-shore wind farms). Szacowana wartość inwestycji to ponad 150 mln EUR a planowane uruchomienie produkcji przewidziane jest na rok 2025. Nowoczesny zakład ma produkować ponad 120 wież rocznie i stworzyć około 400 nowych miejsc pracy.

Brembo Poland Manufacturing Sp. z o.o., firma będąca częścią Grupy Brembo, produkują układy hamulcowe dla branży motoryzacyjnej  doinwestuje swoją fabrykę w Dąbrowie Górniczej. Firma za kwotę ponad 240 mln PLN uruchomi nową linię produkcji tarcz hamulcowych do samochodów tworząc jednocześnie kolejnych 100 miejsc pracy.

Visa, jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych, otworzy w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Projekt będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej i piątym w globalnym  znaczeniu strategicznym. W ciągu najbliższych kilku lat w hubie znajdzie pracę 1500 specjalistów z obszaru technologii.

W 2023 roku z udziałem PAIH zostały zakończone w sumie 74 wysokojakościowe projekty inwestycyjne. Najwięksi, to inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W dniu 05.03.2024 roku w Warszawie, odbyła się Gala Inwestora PAIH, uroczystość podsumowująca inwestycje zrealizowane przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Spotkanie służyło także pogłębianiu relacji między biznesem, instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego tutaj

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (32)
  • Wiedza (5)
  • Kalendarz (3)
  • Centrum Wsparcia (8)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.