Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Spadek wartości inwestycji w sztuczną inteligencję
Artykuł

Spadek wartości inwestycji w sztuczną inteligencję

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2022 roku spadła wartość inwestycji w sztuczną inteligencję. Mimo rosnącego zainteresowania rozwiązaniami oferowanymi przez ten typ zaawansowanej technologii, w zeszłym roku odnotowano pierwszy tak gwałtowny spadek wartości inwestycji od 2013 r.

Wartość inwestycji w sztuczną inteligencję wyniosła w 2022 roku – 189,59 mld USD. To znaczny spadek w stosunku do wielkości nakładów inwestycyjnych poniesionych w roku poprzedzającym, tj. 276,14 mld USD. To pierwszy taki spadek, odnotowany od 2013 roku. Według danych PIE spadki zostały odnotowane w trzech z czterech obszarów inwestycyjnych. Spadki dotyczą obszarów: niepublicznego rynku kapitałowego, ofert publicznych oraz fuzji lub przejęć. Jedynie w obszarze udziałów mniejszościowych odnotowano wzrost. Liderem w dziedzinie finansowania sektora były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

W świetle obecnych danych, rok 2021 był dotychczas najkorzystniejszy dla sektora. Mimo odnotowanego spadku, należy podkreślić, że wartość inwestycji z 2022 roku wciąż pozostaje o 30% wyższa od tych z 2020 r. Niekorzystne dane inwestycyjne nie przekładają się na zainteresowanie technologią. Grono użytkowników indywidualnych i komercyjnych stale rośnie. Tendencja jest widoczna między innymi poprzez rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z tej branży.

Więcej informacji w aktualnym wydaniu Tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

  • Wszystko
  • Aktualności (31)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (72)
  • Centrum Wsparcia (55)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.