Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Seminarium dotyczące handlu pomiędzy Polską a Wietnamem
Artykuł

Seminarium dotyczące handlu pomiędzy Polską a Wietnamem

23 listopada 2022 r. Centrum Promocji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City (ITPC), we współpracy z Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Wietnamie, zorganizowało seminarium dotyczące promocji handlu i połączeń biznesowych między Polską a Wietnamem.

Wicedyrektor ITPC Nguyen Tuan powiedział, że spośród krajów europejskich Polska była jednym z pierwszych partnerów, którzy nawiązali stosunki dyplomatyczne z Wietnamem. Nasz kraj ma również coraz większe powiązania gospodarcze i handlowe z państwami Azji Południowo-Wschodniej. Polska to obecnie główny partner handlowy Wietnamu w Europie Wschodniej, a Wietnam jest siódmym największym partnerem Polski poza Unią Europejską.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku obustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 2 mld USD, z czego ponad 1,8 mld USD stanowił wietnamski eksport. Główne obszary współpracy to produkty rolne, farmaceutyki, kosmetyki i zielone technologie.

Eksperci uznali rynek kosmetyków za niezwykle obiecujące miejsce do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw. Polska jest obecnie piątym największym producentem kosmetyków w Unii Europejskiej i szuka nowych rynków zbytu. Azja to natomiast największy na świecie rynek kosmetyków, z prawie 660 milionami potencjalnych konsumentów, generujący około 38% globalnego przychodu. Stąd polskim firmom zależy na zintensyfikowaniu handlu z Wietnamem,  tak aby skutecznie poruszać się po krajach ASEAN i Azji w ogóle – podsumowała na spotkaniu Thi Hanh Ngan, Business Development Manager z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Wietnamie.

Kierownik Biura Zagranicznego PAIH w Wietnamie, Piotr Harasimowicz, podkreślił także, że dzięki ważnym zachętom podatkowym, wprowadzonym przez umowę o wolnym handlu między UE a Wietnamem, Wietnam może uzyskać dostęp do szerszego rynku unijnego z jego 500 milionami mieszkańców.

W spotkaniu wzięło udział ponad 10 polskich firm, które poznały potencjalnych partnerów i zaprezentowały swoje produkty.  

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (12)
  • Centrum Wsparcia (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.