Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kierunek – Wietnam, szansa dla polskiego eksportera
Artykuł

Kierunek – Wietnam, szansa dla polskiego eksportera

Ten rynek konsumentów coraz bardziej otwiera się na świat. Wietnam ma umowę FTA – o wolnym handlu z krajami ASEAN oraz Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim przystąpił do RCEP, czyli największego handlowego bloku na świecie, odpowiadającego za ponad 30% globalnego PKB.

Wietnamczyk w kapeluszu patrzący w kierunku dużego miasta i rzeki Sajgon

W sierpniu 2022 roku Wietnam podpisał również umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Tym samym umożliwiając stymulowanie szybkiego wzrostu gospodarczego dla rynków z ponad  550 milionami ludzi. Umowa znosi cła i wiele biurokratycznych przeszkód, a także zapewnia ochronę inwestycji, co jest niezwykle istotne dla podejmowania finansowych decyzji przedsiębiorców.

Już teraz, w ramach EVTA,  zniesiono lub zredukowano cła na ponad 99 proc. produktów. Do 2029 roku znikną niemal wszystkie.

Polski eksport do Wietnamu w roku 2023

Rok 2023, to kolejny, bardzo udany dla polskich eksporterów towarów do Wietnamu. Eksport wzrósł o 19,5 % w porównaniu z rokiem 2022.

Ten kierunek do Azji Południowo-Wschodniej systematycznie rośnie już od 2018 roku (2,86 mln EUR), mocno przyspieszając w roku 2021 – do 349 mln EUR, a w roku 2022 osiągając poziom ponad 462 mln EUR.

Sukces ekspansji polskiego eksportu towarów do Wietnamu w roku 2023 to sprzedaż towarów o wartości 581,67 mln USD.

Towary o największej dynamice wzrostu eksportu w porównaniu z rokiem 2022

Największy wzrost eksportu – o 199% odnotowały filety rybne i pozostałe mięso ryb ( w tym mielone), świeże, chłodzone lub mrożone.

O 141% wzrósł eksport jadalnych podrobów z bydła, świń, owiec, kóz, koni, osłów, mułów i osłomułów (świeże, chłodzone lub mrożone).

Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem ryb), całe lub w kawałkach, świeże, chłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone to wzrost o 56%.

Eksport maszyn i urządzeń mechanicznych do wykonywania funkcji specjalnych, wzrósł o 47%.

Mleko i śmietana, nieskoncentrowane ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego – wzrost o 44%.

O 43% wzrósł eksport papieru i tektury z odzysku.

O 38% mięso i jadalne podroby mięsne z drobiu (świeże, chłodzone lub mrożone).

Szanse ekspansji dla polskich eksporterów

Warto podkreślić, że rynek wietnamski to ponad 98 mln konsumentów, z przyrostem naturalnym na poziomie 1%, co oznacza, że każdego roku przybywa ok. 1 mln nowych potencjalnych nabywców polskich produktów.

Dla polskiego przedsiębiorcy i eksportera towarów do Wietnamu, ważne będzie zniesienie w 2024 roku opłat celnych na wołowinę i na produkty mleczarskie w całości. Z tego samego powodu od roku 2026 będzie miał szanse wzrosnąć eksport wyrobów spirytusowych i win. W 2028 będą zniesione cła na przetwory spożywcze, w tym nasze dżemy, konfitury owocowe i soki.

Dlatego już teraz każdy polski przedsiębiorca , który jeszcze nie eksportuje swoich produktów do Wietnamu a bierze to pod uwagę, powinien rozpocząć na szerszą skalę rozpoznanie tego bardzo perspektywicznego rynku. Pomoc i wsparcie może uzyskać w biurze handlowym PAIH w Wietnamie.

Zapraszamy do kontaktu przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. Z przyjemnością pomożemy w planach rozwojowych Państwa przedsiębiorstwa. Formularz kontaktowy PAIH

Wietnam – charakterystyka tutaj

Wietnam – gospodarka tutaj

Wietnam – kultura biznesu tutaj

Źródło: Export Inteligence, GUS

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.