Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rosnący popyt na jabłka z Polski
Artykuł

Rosnący popyt na jabłka z Polski

Według dostępnych danych, we wrześniu i październiku 2023 r. eksport polskich jabłek łącznie wzrósł o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Przede wszystkim zwiększyły się dostawy tych owoców do Indii. Jednocześnie, z uwagi na wzrost cen, obserwowalny był spadek wysyłek na Białoruś i do Egiptu.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od stycznia do września 2023 r. wyeksportowaliśmy 577 238 ton jabłek o łącznej wartości 279 570 tys. EUR. W analogicznym okresie 2022 r. było to 494 928 ton o wartości 208 363 tys. EUR.

Eksport w grudniu

W grudniu 2023 r. Polska wyeksportowała jabłka do 28 krajów spoza Unii Europejskiej. Jak podaje Związek Sadowników RP całkowita ilość owoców sprzedanych do tych krajów wyniosła 25 392 tony. Należy jednak zaznaczyć, że jest to liczba niższa niż rok temu. W grudniu 2022 r. sprzedaliśmy za granicę 29 530 ton jabłek.

Dominującym rynkiem dla polskich jabłek wciąż jest Egipt, gdzie trafiło ponad 4,6 tys. ton tych owoców. Nieco mniej, bo 4 tys. ton wysłaliśmy do Indii. Na trzecim miejscu, z wynikiem 3,9 tys. ton, uplasował się Kazachstan. Kolejne pozycje zajęły kolejno Jordania i Mongolia – odpowiednio 2 tys. i 1,6 tys. ton.

Źródło: Związek Sadowników RP

Spis treściTable of contents

  • Wszystko
  • Aktualności (10)
  • Wiedza (6)
  • Kalendarz (10)
  • Centrum Wsparcia (43)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.