Polskie pomidory na izraelskim rynku
04.09.2024
W połowie sierpnia br. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) otrzymał propozycję wymagań fitosanitarnych od izraelskiej organizacji Plant Protection and Inspection Services (PPIS), dotyczących eksportu świeżych owoców pomidora z Polski do Izraela. Dotychczas eksport tych warzyw był niemożliwy ze względu na brak ustalonych procedur fitosanitarnych.
Aby polskie pomidory mogły trafić na izraelski rynek, muszą spełniać szereg rygorystycznych wymagań fitosanitarnych. Do najważniejszych z nich należą:
- zezwolenie importowe: izraelski importer musi uzyskać odpowiednie zezwolenie na import pomidorów z Polski;
- pochodzenie z kraju wolnego od orientalnej muszki owocowej (Bactrocera dorsalis): polskie pomidory muszą pochodzić z upraw w Polsce, które zostały uznane za wolne od tego groźnego szkodnika;
- ochrona przed stonką ziemniaczaną: miejsca produkcji muszą być fizycznie izolowane, aby zabezpieczyć pomidory przed stonką ziemniaczaną (Leptinotarsa decemlineata). Dodatkowo, owoce muszą przejść urzędową kontrolę i zostać uznane za wolne od tego szkodnika;
- czystość przesyłki: przesyłki z pomidorami muszą być wolne od liści, łodyg, szypułek oraz innych pozostałości roślinnych;
- świadectwo fitosanitarne: każdej przesyłce musi towarzyszyć świadectwo fitosanitarne wystawione przez inspektora PIORiN.
Pierwsze wysyłki już zrealizowane
Dzięki efektywnej współpracy między polskim GIORiN a izraelskim PPIS pierwsi polscy producenci i eksporterzy już spełnili te wymagania. Pierwsze partie świeżych pomidorów zostały wysłane pod koniec sierpnia 2024 roku i dotarły do odbiorców w Izraelu. Otwiera to nowe możliwości dla polskiego sektora rolniczego, który teraz może rozwijać się na jeszcze większą skalę.
Korzyści dla polskich producentów
Dla polskich plantatorów i eksporterów otwarcie izraelskiego rynku to szansa na rozwój eksportu i zwiększenie zysków. Producenci zainteresowani eksportem mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków rejestracji i certyfikacji przesyłek w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Wprowadzenie polskich pomidorów na izraelski rynek to istotny krok w rozwoju polskiego eksportu rolnego. Spełnienie wymagań fitosanitarnych i pierwsze udane wysyłki pokazują, że Polska jest gotowa sprostać wyzwaniom. Dla polskich producentów i eksporterów to nowe możliwości i perspektywy, które mogą przynieść wymierne korzyści.
Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (14)
- Wiedza (7)
- Kalendarz (14)
- Centrum Wsparcia (43)
-
Artykuł
Otwarcie rynku indyjskiego na polskie borówki
22 sierpnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Dobrobytu Rolników Indii opublikowało wymogi fitosanitarne
WydarzenieKuwait International Agro Food Expo 2024
Stoisko informacyjno-promocyjne w Ambasadzie RP w Kuwejcie podczas targów spożywczych KIAFE 2024
-
Artykuł
Otwarcie rynku indyjskiego na polskie borówki
22 sierpnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Dobrobytu Rolników Indii opublikowało wymogi fitosanitarne
ArtykułSukcesy i wyzwania polskich sadowników: raport specjalny PFR
Udział Polski w produkcji jabłek w UE wzrósł z 20,5 proc. w 2004 r. do 34 proc. w 2022 r.
-
Oferta wsparcia
Organizacja polskich stoisk narodowych na zagranicznych targach rolno-spoży…
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odpowiada za organizację polskich stoisk narodowych na zagraniczn…
InstytucjaKrajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw
Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw działa na podstawie przepisów ustawy „Prawo o Sto…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.