Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Nutricia wprowadza żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Artykuł

Nutricia wprowadza żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Butelki z żywieniem dojelitowym

Rozbudowa zakładów produkcyjnych Nutricia w Opolu o nowy wydział specjalistycznego żywienia medycznego to największa inwestycja w historii należącego do grupy spółek DANONE obiektu.

Produkcja w Opolu

Dzięki wartej 230 mln zł inwestycji, znane dotąd z produktów dla niemowląt i małych dzieci zakłady produkcyjne Nutricia w Opolu, rozpoczną działalność w zupełnie nowym obszarze produktów do żywienia dojelitowego, które były dotąd importowane. Tym samym, Nutricia stanie się jedyną firmą na rynku żywienia dojelitowego, której produkty będą powstawać lokalnie w Polsce. Produkowana żywność będzie rezultatem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez organizację, skupiających się na opracowaniu innowacyjnej gamy produktów stosowanych w żywieniu dojelitowym.

Program wspierania inwestycji

Spółka z powodzeniem przeszła proces oceny i otrzymała dotację celową na dywersyfikację zakładu produkcyjnego w Opolu, gdzie firma będzie wytwarzać innowacyjne produkty żywieniowe specjalnego przeznaczenia medycznego. Program wspierania inwestycji o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki na lata 2011-2030 jest grantowym programem podlegającym ministrowi ds. gospodarki. Jego celem, jako istotnego narzędzia zachęcającego do inwestowania w Polsce, jest udzielanie wsparcia finansowego inwestorom z obszaru Biznesu Innowacyjnego (BIZ) oraz polskim przedsiębiorcom, którzy lokują nowe inwestycje produkcyjne lub świadczą usługi w sektorze usług biznesowych.

Operatorem programu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), odpowiedzialna za przeprowadzanie naborów wniosków aplikacyjnych, ich ocenę i rekomendację projektów inwestycyjnych do uzyskania dofinansowania.

Program stawia przed inwestorami, ubiegającymi się o wsparcie finansowe, różne wymogi, takie jak utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy przez okres 5 lat po zakończeniu projektu inwestycyjnego oraz przeznaczenie 15 proc. wartości grantu na współpracę z uczelniami.

Trend inwestycyjny

Inwestycja firmy Nutricia jest kolejną, która wpisuje się w ostatnie trendy inwestycyjne w Polsce. Dzięki naszym wykształconym kadrom, wzrastającej innowacyjności i automatyzacji, a przede wszystkim coraz większej świadomości konsumenckiej, wizerunek naszego kraju ciągle się zmienia. Nie jesteśmy już miejscem, gdzie realizowane są proste inwestycje produkcyjne, jednak coraz bardziej przyciągamy te, które wprowadzają innowacje i zaawansowane technologie! Ponadto zakłady produkcyjne Nutricia reprezentują historyczną dla Polski gałąź gospodarki – produkcję żywności.

Cieszę się, że jako PAIH mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, wspierając je zarówno w ramach Programu wsparcia inwestycji, jak również naszą wiedzą i umiejętnościami

– dodaje Marcin Fabianowicz, Dyrektor Departamentu Inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Nutricia – zakład przyszłości

Zakłady produkcyjne Nutricia w Opolu są jedną z największych i najbardziej kompleksowych fabryk DANONE w Europie. W październiku 2022 roku Światowe Forum Ekonomiczne uznało istniejącą od prawie 80 lat opolską fabrykę Nutricia za „zakład przyszłości”, przyznając jej prestiżowe odznaczenie Lighthouse Award.

Kompleks należących do DANONE zakładów Nutricia w Opolu to jedna z nielicznych fabryk FMCG na świecie i pierwsza w Polsce, która otrzymała tę nagrodę. Stało się to za sprawą wdrożonych tu nowoczesnych rozwiązań, umożliwiających pełną synergię pracy ludzi i maszyn, ale także pozwalających zakładowi ograniczyć emisję CO2 niemal o 80 proc., a do tego poprawić wydajność i wprowadzić oszczędności.

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu

  • Wszystko
  • Aktualności (7)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (32)
  • Centrum Wsparcia (58)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.