Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Jagodowe mrożonki
Artykuł

Jagodowe mrożonki

Polska nadal jest numerem 1. w eksporcie mrożonych owoców jagodowych. Światowym liderem w eksporcie czarnej jagody.

oszronione owoce jagodowe

W eksporcie mrożonych owoców jagodowych do krajów europejskich, Polska jest zdecydowanym liderem. Zgodnie z danymi Eurostatu wyprzedzamy pod tym względem zarówno inne kraje europejskie, ale też eksporterów tych produktów z innych kontynentów.

Od dekady Polska może pochwalić się wzrostami w eksporcie mrożonych owoców. Jednak na przestrzeni ostatnich 10 lat, dominacja naszej truskawki znacznie zmalała. Zmniejszyła się bowiem produkcja truskawki przemysłowej i malin, spowodowana ekspansją tych owoców z Ukrainy i północnej Afryki . Z powodzeniem ciągle rywalizujemy w produkcji i eksporcie porzeczki, liderujemy w eksporcie zwłaszcza czarnej i borówek.

Eksport polskich mrożonych owoców jagodowych w 2022 roku wyniósł  197,4 tysiące ton, a w samych tylko 3 kwartałach 2023 – 152,65 tysięcy ton.  

Nasze owoce są doceniane na zagranicznych rynkach za dobrą jakość, naturalne zapachy i smaki oraz  proekologiczne podejście do ich upraw. Są bowiem hodowane w większości w gospodarstwach rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w oparciu o  tradycje i dbałość o ziemię. Polskie plantacje używają znacznie mniej środków chemicznych, sztucznych nawozów i ograniczają środki ochrony roślin.                        

Polskie mrożone czarne jagody

Wg GUS, w 2022 roku Polska wyeksportowała 29 712,4 tys. ton czarnej jagody. Nasze produkty znalazły się bezpośrednio w 49 krajach świata, skąd również były reeksportowane.

Największymi odbiorcami tych owoców były Niemcy, dokąd wyjechało ich 3,8 tys ton. Na drugim miejscu uplasowały się Niderlandy (2,1), następnie Francja (1,7), Litwa (1,65), Belgia (1,5), Szwecja, Norwegia i Dania.

 W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku eksport czarnej jagody wyniósł niemal 11,9 tys. ton, a największymi odbiorcami są Niemcy (2,488), Belgia (1,977), Niderlandy (1,973), Francja (1,864) i Szwecja (0,863).

na tle czarnych jagód łyżeczka wypełmiona czarnymi jagodami

Amerykańska firma Global market Insights Inc. w swoim raporcie podaje, że, do roku 2027 rynek przetwórstwa owoców i warzyw ma wzrosnąć o 63% i osiągnąć poziom ponad 467 miliardów USD. Wzrost ma być zauważony w każdym regionie świata. Przyczyni się do tego powiększająca się siła nabywcza , szybka urbanizacja i wraz z nią postępująca zmiana nawyków żywieniowych. Preferowanie gotowej do spożycia, zdrowej i pakowanej lub właśnie mrożonej żywności. Największy wzrost ma być odnotowany wśród konsumentów rynków Ameryki Północnej i Azji.

Wartości odżywcze mrożonych owoców

Owoce przeznaczone do mrożenia są zbierane w fazie optymalnej dojrzałości i najczęściej zamrażane w ciągu kilku godzin od zebrania. Zachowują więc składniki odżywcze i walory smakowe. Zawartość witaminy C w owocach zasadniczo zaczyna spadać zaraz po ich zebraniu. Niska temperatura wyhamowuje ten proces. Badania Journal of Agricultural and Food Chemistry z 2015 roku wykazały, że zawartość witaminy C w próbkach m.in. mrożonych truskawek i borówek nie wykazywała większych różnic w porównaniu ze świeżymi owocami. A badanie South Dakota State University pokazało, że potencjał antyoksydacyjny borówek bogatych w prozdrowotne antocyjany jest nawet wyższy w owocach zamrożonych. Ma to duże znaczenie w ochronie naszego zdrowia, głównie przed rozwojem niektórych nowotworów i chorób jelit, o czym zapewniają naukowcy z Harvard Medical School. Ale także w walce z wirusami.

Mrożone owoce zachowują zatem wartości odżywcze, smak i kolor. Należy  pamiętać jednak, że nie powinno się ich ogrzewać, rozmrażać w temperaturze pokojowej ani zasypywać cukrem. Najlepiej, aby zachowały najwięcej swoich dobroczynnych właściwości, odmrażać je stopniowo. Proces powinien trwać od 10 do 18 godzin. Zalecane jest zatem wyjęcie ich z zamrażalnika ale pozostawienie w lodówce.

Dbając o zdrowie, mrożone owoce, a zwłaszcza jagody, powinny być obecne w naszym jadłospisie i to przede wszystkim w zimie.

Źródło: GUS, Eurostat

  • Wszystko
  • Aktualności (43)
  • Wiedza (23)
  • Kalendarz (95)
  • Centrum Wsparcia (45)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.