Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Indywidualne stoisko targowe
Artykuł

Indywidualne stoisko targowe

Nowoczesne stoisko targowe

Targi to miejsce, w którym Wystawcy – czyli konkretne firmy – na stoiskach targowych prezentują swoje produkty i usługi. Te stoiska, zwane również zabudowami targowymi, są integralną częścią każdych targów, a często też wielu innych wydarzeń, jak kongresy czy eventy. Bez nich praktycznie większość targów po prostu by się nie odbyła.

Zabudowy targowe

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie czas skupienia uwagi jest krótszy niż kiedykolwiek. Aby wyróżnić się na targach spośród morza konkurencji, niezwykle ważne jest stworzenie atrakcyjnego wizualnie i przykuwającego uwagę stoiska. Jego zadaniem jest nie tylko jak najlepiej zaprezentować produkty i usługi Wystawcy, ale także sprzyjać:

 • ugruntowaniu obecności marki na rynku,
 • zbieraniu informacji, które mogą zostać wykorzystane do prac nad rozwojem produktu/usługi firmy,
 • nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi klientami, które mogą prowadzić do nowych możliwości biznesowych.

Odpowiednio przemyślane, zaprojektowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb stoisko może pomóc Wystawcy wyróżnić się z tłumu i wywrzeć na odwiedzających, w tym potencjalnych klientach lub przedstawicielach mediów, niezatarte wrażenie.

Rodzaje stoisk

Wystawcy mogą zamówić stoisko standardowe (systemowe). Może ono być dowolnej wielkości od kilku do kilkudziesięciu m2, z wyposażeniem lub bez. Moduły można dowolnie łączyć, co zapewnia względną swobodę aranżacji. Najczęściej spotykane zabudowy to stoiska w systemie oktagonalnym (tzw. oktanom) oraz
w systemie syma.

Przykładowe stoiska systemowe

Stoisko systemowe to z pewnością łatwe i szybkie rozwiązanie, ale jego zastosowanie nie zagwarantuje Wystawcy, że na tle kilkudziesięciu lub kilkuset niemal identycznych stoisk targowych przykuje uwagę kontrahentów, zwiedzających czy mediów.

Alternatywą dla Wystawców chcących pozyskać uwagę i zainteresowanie kontrahentów, zwiedzających czy mediów są stoiska indywidualne tworzone w oparciu o niepowtarzalny, unikalny projekt.

Źródło: Firma AMAKO EXPO, ACHEMA 2022 Frankfurt

Z wieloletniej praktyki wynika, że wygląd stoiska i sposób prezentacji produktu bezpośrednio przekłada się na osiągnięcie korzyści, których oczekuje Klient wystawiający swoje produkty.

Aby Wystawca mógł właściwie zaprezentować swoje produkty i usługi, specjaliści z branży usług targowych proponują najlepsze rozwiązania, które podnoszą walory prezentowanych produktów oraz eksponują markę firmy poprzez odpowiednio zaprojektowane stoisko targowe, pozwalające również wyróżnić się na tle standardowej, systemowej zabudowy większości pozostałych Wystawców.

Stoisko targowe Wystawcy powinno charakteryzować się wyjątkowością z zaznaczeniem charakteru i sposobu prezentacji, odpowiednią reklamą, oświetleniem, dobrą widocznością i dostępem do wszystkich eksponatów. Oprócz prezentowania wyrobów, produktów czy usług Wystawca poprzez udział w targach buduje także swój wizerunek. Zatem aby skutecznie wygrywać rywalizację z konkurencją, należy wyróżnić się indywidualnym, niebanalnym stoiskiem.

Stoiska według indywidualnych projektów mogą być zarówno parterowe, jak i piętrowe. Mogą wyróżniać się kolorystyką, rodzajem użytych materiałów, rodzajem oświetlenia, reklamą (w tym audiowizualną), aranżacją wnętrza stoiska i pokoi do rozmów. Stoiska indywidualne oferowane są w nieskończonej liczbie wariantów i możliwości – ograniczeniem jest tutaj jedynie nasza wyobraźnia.

W celu właściwego dopasowania stoiska targowego do potrzeb Klienta warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się projektowaniu i tworzeniu indywidualnych stoisk targowych. 

Dlaczego budowę stoiska targowego warto powierzyć profesjonalistom?

Powierzenie budowy i montażu stoiska targowego profesjonalistom niesie ze sobą wiele korzyści i może znacząco wpłynąć na powodzenie udziału w targach. Polskie firmy projektujące i budujące stoiska targowe – realizujące projekty nie tylko na rodzimych targach, ale przede wszystkim za granicą – są uznawane za jedne z najlepszych firm specjalizujących się w zabudowie przestrzeni targowych w Europie.

Źródło: Firma ABYSS s.c. Małgorzata i Jan Szofer

Firmy, które są członkami Polskiej Izby Przemysłu Targowego i które posiadają znak “Firma z rekomendacją Polskiej Izby Przemysłu Targowego”, specjalizują się w budowie stoisk targowych zarówno systemowych, jak i “szytych na miarę” i posiadają rozległą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Rozumieją zawiłości projektowania stoisk, optymalizacji projektu czy aktualnych trendów. Ich wiedza i zdobywane latami doświadczenie pozwala tworzyć funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie i efektowne stoiska, które skutecznie zaprezentują każdą markę i produkt.

Firmy, specjalizujące się w budowie stoisk, zajmują się całym projektem od A do Z, w tym przygotowaniem projektu i budową stoiska oraz jego wyposażeniem, logistyką, wszelkimi kwestiami technicznymi oraz terminami. Korzystając z usług firm rekomendowanych przez PIPT, Wystawca ma pewność, że stoisko nie tylko spełnia wszelkie wymagania, lecz także że zostało wykonane z najwyższą starannością, stworzone po to, aby wywrzeć jak najbardziej pozytywne wrażenie na uczestnikach. 

Źródło: Firma Partner Zenon Żurek, Targi MWC w Barcelonie

Inne usługi świadczone na rzecz targów

W gronie firm, które posiadają znak “Firma z rekomendacją PIPT” znajdują się również przedsiębiorstwa świadczące inne usługi na rzecz targów. Wśród tych firm znajdują się firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa oferujące wynajem takiego wyposażenia, jak nagłośnienie, oświetlenie czy szeroki wachlarz rozwiązań podłogowych, ściennych czy sufitowych dla wystawiennictwa.

Wystawcy poszukujący wsparcia w zakresie kompleksowej organizacji wystąpień na targach zagranicznych mogą skorzystać z usług firm, które kompleksowo zajmują się tym tematem.

Źródło: Firma Partner Zenon Żurek, Targi MWC w Barcelonie

Zrównoważony rozwój

Pisząc o stoiskach nie możemy nie wspomnieć o kwestiach zrównoważonego rozwoju, który jest obecnie niezwykle istotny w rozwoju przedsiębiorstw i gospodarek, i szeroko podejmowany w praktycznie każdej branży. Branża targowa przechodzi aktualnie świadomą przemianę w tym kierunku. W odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące środowiska, firmy zrzeszone w PIPT do budowy stoisk coraz częściej wykorzystują materiały przyjazne dla środowiska i energooszczędne oraz nowoczesne technologie i innowacyjne praktyki mające na celu redukcję śladu węglowego. Stawiają również na gospodarkę obiegu zamkniętego GOZ i wraz z producentami wypracowują metody oraz narzędzia wspierające wielokrotne wykorzystanie surowców i materiałów niezbędnych do budowy stoisk targowych. Zaangażowanie w zrównoważony rozwój jest nie tylko zgodne z szerszym globalnym ruchem, ale pomaga Wystawcom prezentować się jako odpowiedzialny przedsiębiorca.

Źródło: Idea Expo, WUF, Katowice

Podsumowując, powierzenie budowy i montażu stoiska targowego firmom posiadającym Znak “Firma z rekomendacją PIPT” to decyzja, które pozwala zaoszczędzić Wystawcy cenny czas i skupić się na innych niż budowa i montaż stoiska kwestiach związanych z udziałem w targach. Wiedza i doświadczenie firm rekomendowanych przez PIPT sprawią, że

 • stoisko będzie się wyróżniać,
 • skutecznie zakomunikuje wartości marki oraz jej produkty i usługi,
 • będzie przyjazne dla otoczenia i zwiedzających,
 • pozwoli zmaksymalizować zwrot z inwestycji w udziale w targach.
Materiały: Firma BWS

Listę firm rekomendowanych przez Polską Izbę Przemysłu Targowego można znaleźć TUTAJ

Autor: Aleksandra Wardach, Menadżer ds. Komunikacji Zewnętrznej, Polska Izba Przemysłu Targowego

 • Wszystko
 • Aktualności (17)
 • Wiedza (8)
 • Kalendarz (37)
 • Centrum Wsparcia (8)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.