Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Construction Sector – raport PAIH
Artykuł

The Construction Sector – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Construction Sector” – Polski sektor budowlany stale się rozrasta. W zeszłym roku przedstawiciele branży odnotowali prawie 7% wzrost, w stosunku do wyników z 2021 r.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 15 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Construction Sector”, wartość sektora budowlanego w Polsce stale rośnie.

Szacowny udział sektora w produkcie krajowym brutto wynosi około 13-14%. W zeszłym roku Analitycy PAIH odnotowali 6% wzrost, w stosunku do wyników z 2021 r. Jednocześnie prognozują, że w 2027 roku wartość sektora może wynieść 47 145 mln €. Jednocześnie według danych zawartych w opracowaniu, Polska jest liderem w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Od 2004 roku wartość eksportu w tym segmencie wrosła prawie 12-krotnie. W 2022 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła 3,96 miliardów €, co stanowiło wzrost o 32% w stosunku do poprzedniego roku.

Eksperci wskazują, że branża stanowi ważne dla gospodarki źródło zatrudnienia. Według obecnych szacunków między 6-8% wszystkich zatrudnionych, stanowią osoby pracujące w branży budowlanej, tj. między 1,2-1,3 mln osób. Warto zaznaczyć, że według danych PAIH około 22% całkowitej, polskiej produkcji budowlanej jest inwestowane w nowe projekty infrastrukturalne. Jako główne instytucje wsparcia sektora, specjaliści PAIH podają Polski Klaster Budowlany oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (105)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (3)
  • Centrum Wsparcia (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.