Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rozwój gospodarki cyfrowej w Arabii Saudyjskiej
Artykuł

Rozwój gospodarki cyfrowej w Arabii Saudyjskiej

Zgodnie z najnowszymi danymi z badania przeprowadzonego przez urząd statystyczny Arabii Saudyjskiej (GASTAT) w 2023 roku kraj odnotował dynamiczny wzrost w dziedzinie gospodarki cyfrowej. Analiza pokazuje, jak inwestycje w usługi chmurowe, ekspansja usług elektronicznych oraz wzrost zakupów online transformują krajobraz biznesu w Królestwie.

Flaga Arabii Saudyjskiej na monitorze laptopa

Prawie połowa wszystkich przedsiębiorstw (48 proc.) zainwestowała w usługi przetwarzania w chmurze, obejmujące różnorodne oferty, takie jak usługi pocztowe, aplikacje oprogramowania zabezpieczającego, przechowywanie plików i hosting baz danych.

Działalność informacyjno-komunikacyjna na czele

Prym wiodą działania informacyjne i komunikacyjne – 68,3 proc. instytucji tego sektora kupuje usługi w chmurze, drugie miejsce zajmuje edukacja – 66,9 proc., a na trzecim miejscu uplasowała się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 59,5 proc.

Ekspansja usług elektronicznych

Ponad 20 proc. przedsiębiorstw świadczyło usługi za pośrednictwem aplikacji elektronicznych, przy czym w edukacji było to 44,5 proc., w zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych 39,9 proc., a w sztuce i rozrywce – 31,9 proc.

Wzrost zakupów elektronicznych

Jeśli chodzi o zakupy elektroniczne, zamówienia na towary i usługi online złożyło 18,5 proc. instytucji i tu znów na prowadzenie wysunęły się przedsiębiorstwa informacyjno-komunikacyjne z wynikiem 40,1 proc. Na kolejnym miejscu uplasowała się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa – obie na poziomie 35,7 proc.

Wykorzystanie urządzeń podłączonych do Internetu

Ponad 60 proc. instytucji korzystało z urządzeń lub systemów podłączonych do Internetu, obejmujących inteligentne systemy alarmowe, liczniki, lampy i kamery monitoringu.

Liderzy korzystania z Internetu

Najaktywniejszymi użytkownikami Internetu okazały się zakłady opieki zdrowotnej i społecznej, osiągając poziom 67,4 proc., a następnie działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz działalność edukacyjna, obie na poziomie 65,2 procent.

Wzrost inwestycji w technologie cyfrowe w Arabii Saudyjskiej jest nie tylko odbiciem globalnych trendów, ale także dowodem na zaangażowanie kraju w budowanie innowacyjnej gospodarki. Adaptacja do zmian w technologii cyfrowej staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Dzięki dostępowi do nowoczesnych narzędzi, takich jak usługi chmurowe czy aplikacje elektroniczne, saudyjskie przedsiębiorstwa mają szansę na zwiększenie efektywności operacyjnej oraz dotarcie do nowych klientów.

Źródło: Arab News

  • Wszystko
  • Aktualności (28)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (64)
  • Centrum Wsparcia (46)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.