Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Prognoza KIG: eksport w czerwcu 2023
Artykuł

Prognoza KIG: eksport w czerwcu 2023

Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że eksport z Polski w czerwcu 2023 roku wyniósł 28 296 mln EUR. Oznacza to, że zwiększył się o 0,3% w stosunku do wartości notowanych w maju, a w stosunku do wielkości notowanych przed rokiem zwiększył się o 3,2%. Wielkość eksportu w lipcu będzie, ze względów sezonowych, niższa od notowanej w czerwcu.

KIG podkreśla, że czerwiec jest zazwyczaj okresem niewielkiej intensyfikacji aktywności eksportowej. Tegoroczny wzrost sprzedaży w czerwcu będzie zbliżony do tego przed rokiem, wskazują na to zarówno wyniki przemysłu, jak i obroty w handlu hurtowym. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży obniży się z 3,3% do 3,2%.

Eksperci z KIG przewidują, że w 2023 r. najprawdopodobniej nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej. Twierdzą jednak, że wzrost eksportu wciąż będzie utrzymywać się na bardzo dobrym poziomie. Różnica częściowo wynikać będzie z mniejszego natężenia procesów inflacyjnych. Koszty wytwarzania nie będą rosły tak szybko, w związku z czym także konieczność podnoszenia cen zbytu nie będzie tak wyraźna, jak np. w roku 2022.

W 2022 r. sprzedaż eksportowa Polski uległa zwiększeniu z 263,6 mld EUR w roku 2021 do 320,3 mld EUR (wzrost o 21,5%). Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów KIG eksport w 2023 r. może zwiększyć się do 351,5 mld EUR tj. o 9,8%, a w roku 2024 wynosząc 392,3 mld EUR zwiększyć się o dalsze 11,6%.

Z pełną wersją prognozy Krajowej Izby Gospodarczej zapoznasz się tutaj

Krajowa Izba Gospodarcza

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (91)
  • Wiedza (5)
  • Kalendarz (5)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.