Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Problemy z eksportem polskich jabłek do Egiptu
Artykuł

Problemy z eksportem polskich jabłek do Egiptu

Polska jest jednym z największych na świecie producentów jabłek. W 2021r. wyeksportowała 921,9 tys. ton jabłek o wartości ponad 1,6 mld zł. W ostatnich latach najważniejszym odbiorcą owoców z Polski był Egipt. Jednak w lutym bieżącego roku sytuacja się skomplikowała.

12 lutego 2022 r. Bank Centralny Egiptu rozesłał do egipskich banków komercyjnych instrukcję numer 49, zgodnie z którą od 1 marca 2022 r. wszystkie transakcje importowe muszą odbywać się na zasadach akredytywy z wyjątkiem importu:

  • towarów wysłanych przed 22 lutego 2022 r.,
  • od spółek do ich oddziałów i spółek zależnych,
  • dóbr podstawowych, tj. leki, mięso, ryby, kukurydza, pszenica, fasola, soczewica, olej, masło, mleko w proszku czy herbata,
  • o wartości poniżej 5 tys. USD.

10 maja 2022 r. decyzją Prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu uczyniono kolejne wyjątki dla importu towarów wykorzystywanych w produkcji, półproduktów i surowców.

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze donosi, że od egipskich importerów napływają informacje o wydłużonych terminach realizacji wniosków przez banki. Aplikując do banków o otwarcie akredytyw lub zlecając przelewy w walucie zagranicznej, niejednokrotnie czas oczekiwania na realizację wynosi kilka a nawet kilkanaście tygodni.

Niewątpliwie przyczyn zaistniałej sytuacji należy upatrywać w ogólnym kryzysowym stanie światowej gospodarki wywołanym pandemią COVID i atakiem Rosji na Ukrainę. Gospodarka Egiptu to odczuła i w efekcie pojawiły się utrudnienia w dostępie do walut zagranicznych.

Wpływ ZBH na ten stan rzeczy jest naturalnie ograniczony, chociaż możliwymi ścieżkami stara się w jak najlepszy sposób chronić interesy polskich eksporterów do Egiptu i wypracować rozwiązania systemowe.

W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych prosimy o kontakt z biurem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kairze: jacek.grad@paih.gov.pl.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.