Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Powrót do dawnego systemu rozliczeń transakcji importowych
Artykuł

Powrót do dawnego systemu rozliczeń transakcji importowych

29 grudnia 2022 r. decyzją Prezesa Banku Centralnego Egiptu anulowano instrukcję z 12 lutego 2022 r. o konieczności rozliczania wszystkich transakcji importowych na zasadach akredytywy. Tym samym ponownie dopuszczono możliwość rozliczania wszystkich transakcji importowych na zasadach inkaso.

Wciąż aktualny pozostaje jednak problem trudności z dostępem do walut zagranicznych w Egipcie. Dlatego należy spodziewać się dalszych opóźnień w uzyskiwaniu akredytyw, jak również w płatnościach na zasadach inkaso czy innych rozliczeniach z egipskimi importerami.

Władze egipskie w uzgodnieniu z międzynarodowymi partnerami (m.in. Międzynarodowym Funduszem Walutowym) podejmują kolejne działania mające na celu poprawę sytuacji. To przede wszystkim stopniowa dewaluacja egipskiego funta zmierzająca do całkowitego upłynnienia jego kursu oraz sprzedaż udziałów w egipskich spółkach sektora publicznego w ramach rządowej strategii prywatyzacyjnej.

Pozyskane w ten sposób fundusze, uzupełnione m.in. przez pożyczki z MFW oraz krajów arabskich Zatoki, mają uzupełnić lukę podaży walut zagranicznych w Egipcie odpowiadającą zapotrzebowaniu egipskich importerów.

Przy okazji informujemy, że w ramach programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu, akredytywy z rynku egipskiego może potwierdzać oraz finansować Bank Gospodarstwa Krajowego. We współpracy z Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Kairze przedstawiciele BGK nawiązali relacje z szeregiem banków w Egipcie i mogą pomóc w ustaleniu statusu otwarcia akredytywy po stronie egipskiej, a także zwiększyć bezpieczeństwo polskiego eksportera obsługując otwartą akredytywę. Z odpowiednim działem BGK można kontaktować się poprzez adres: RelacjeFH@bgk.pl.

Jacek Grad, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kairze

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (13)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.