Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie firmy zmodernizują bułgarską kolej?
Artykuł

Polskie firmy zmodernizują bułgarską kolej?

Dwie polskie firmy wezmą udział w procedurze zamówień publicznych na modernizację kolei w Bułgarii.

Bułgarskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji otrzymało 32 wstępne szacunkowe propozycje światowych producentów pociągów i urządzeń kolejowych po zakończonych 30 czerwca 2022 konsultacjach rynkowych ws. realizacji planowanych zamówień publicznych na modernizację tamtejszej kolei. Wśród 10 samodzielnie zgłoszonych firm znalazły się Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski oraz PESA Bydgoszcz, którym przy wsparciu Zagranicznego Biura Handlowego i Ambasady RP w Sofii udało się poszerzyć kontakty z organizatorem przetargów.

Zamówienia  obejmują realizację pięciu zamówień publicznych  na łączną kwotę ok. 4,16 mld PLN. Dotyczą one dostawy 7 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, 35 jednopoziomowych EZT, 20 zestawów typu push-pull, doposażenia w kabinowe urządzenia ERTMS 2 oraz  18 manewrowych lokomotyw zasilanych bateriami.

Jest to największe zamówienia w ramach Krajowego Planu Odbudowy w Bułgarii, które ma zapewnić nowoczesny tabor kolejowy do połowy 2026 roku.

Decyzją bułgarskiego Ministra Transportu i Komunikacji konsultacjom rynkowym podlegać będą również przetargi na budowę terminala intermodalnego w Ruse oraz na wdrożenie ERTMS poziom 2 na odcinku linii kolejowej Ruse – Kaspiczan.

Źródło: Bułgarskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.