Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi w okresie styczeń-maj 2023 r.
Artykuł

Polski handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi w okresie styczeń-maj 2023 r.

Według wstępnych danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski w okresie styczeń-maj 2023 roku wyniosła 21,2 mld EUR, co oznaczało wzrost o 17% w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w informacji miesięcznej handlu zagranicznego, eksport z Polski do państw Unii Europejskiej wzrósł w omawianym okresie o 14% do wartości 15,5 mld EUR. W strukturze eksportu rolno-spożywczego, udział państw Unii wyniósł 73,2%. Natomiast sprzedaż do państw spoza UE osiągnęła wartość 5,7 mld EUR i w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku (4,5 mld EUR) był to wzrost o 25%.

W omawianym przedziale czasowym najwięcej artykułów rolno-spożywczych sprzedano do Niemiec. Wartość polskiego eksportu do tego kraju wyniosła ponad 5,3 mld EUR. W porównaniu z tym samym okresem 2022 roku, był to wzrost o 25%. Sprzedaż do Niemiec stanowiła 25,2% wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego.

Drugim co do wielkości odbiorcą naszych produktów rolno-spożywczych pozostaje Wielka Brytania z udziałem na poziomie 8%. Wartość eksportu na rynek brytyjski wyniosła 1,7 mld EUR, co oznaczało wzrost o 19% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Istotnymi odbiorcami polskiej żywności były także takie państwa jak: Holandia (udział w eksporcie ogółem: 6,4%), Francja (6,3%), Włochy (4,8%) oraz Republika Czeska (4,6%).

W analizowanym okresie pod względem wartości eksportowano z Polski przede wszystkim: papierosy, mięso drobiowe, chleb i pieczywo cukiernicze oraz ciasta i ciastka (gł. wafle i herbatniki), karmę dla zwierząt (gł. dla psów i kotów), czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, pszenicę, przetworzone lub konserwowane mięso, mięso wołowe, kukurydzę, sery i twarogi, ryby wędzone filety rybne oraz przetwory spożywcze z mąki. Wartość eksportu wymienionych towarów stanowiła około 55% ogólnego wywozu towarów rolno-spożywczych z Polski.

Bardziej szczegółowe dane dotyczące handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi w okresie styczeń-maj 2023 znajdziesz tutaj

Źródło: „Polski handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi w okresie styczeń-maj 2023 r. (dane wstępne)” przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Wydział Informacji Rynkowej.

  • Wszystko
  • Aktualności (48)
  • Wiedza (23)
  • Kalendarz (113)
  • Centrum Wsparcia (58)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.