Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski drób płynie na Filipiny
Artykuł

Polski drób płynie na Filipiny

Polska zaczyna wprowadzać w życie, zakończone sukcesem jeszcze w sierpniu 2023 roku, negocjacje z Filipinami o dopuszczenie naszego drobiu na tamtejszy rynek. Właśnie pierwsze kontenery wyruszyły w kierunku Azji Południowo Wschodniej.

Negocjacje trwały kilka miesięcy, a do sukcesu przyczyniła się m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Duża  pomoc była również ze strony MRiRW, GIW oraz Ambasady RP w Manili.

Dla polskiego biznesu drobiarskiego, który już teraz jest liderem produkcji i eksportu w UE i jednym z głównych graczy na rynku światowym, Filipiny są bardzo ważnym klientem, który może być gwarantem umocnienia pozycji polskiego drobiarstwa na globalnym rynku. A dla nas to prawie 115 mln potencjalnych konsumentów polskich wyrobów drobiarskich, bowiem to właśnie mięso jest podstawowym składnikiem diety mieszkańców Filipin.

na talerzu potrawa ryżu z kurczakiem i warzywami

Warto zaznaczyć, że w ramach sukcesu negocjacyjnego, Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej z uznanym przez Filipińczyków systemem regionalizacji, dotyczącym potencjalnej grypy ptaków na poziomie województw. W skrócie oznacza to, że ewentualne jedno ognisko zakaźne nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Niewątpliwie jest to bardzo duży sukces i dowód na doskonałą jakość polskich wyrobów drobiarskich. Ale także na skuteczne monitorowanie sytuacji na rynkach światowych. Polska podjęła rozmowy z Filipinami w momencie kiedy USA miały duży problem z ptasią grypą na wewnętrznym rynku, a brazylijskie ceny stały się zbyt wysokie.

Więcej o sukcesach polskiego przemysłu drobiarskiego w liczbach i nie tylko tutaj

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza, PAIH

  • Wszystko
  • Aktualności (62)
  • Wiedza (32)
  • Kalendarz (145)
  • Centrum Wsparcia (44)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.