Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska to światowy lider w eksporcie stolarki budowlanej
Artykuł

Polska to światowy lider w eksporcie stolarki budowlanej

Według informacji podanych pod koniec maja przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) nasz kraj jest jednym ze światowych liderów w eksporcie stolarki budowlanej. Odkąd przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, sprzedaż tych produktów za granicę wzrosła prawie dziesięciokrotnie. W zeszłym roku jej wartość osiągnęła niemal 3 mld euro.

Nasza specjalność

W analizie przygotowanej przez PIE podkreślono, że w 2021 r. wartość sprzedaży stolarki budowlanej z Polski wzrosła o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Naszą specjalnością są zwłaszcza okna z tworzyw sztucznych oraz drewnianych. W 2021 r. ich sprzedaż stanowiła odpowiednio 36,2% oraz 28% udziału w światowym eksporcie tych produktów, co uczyniło z nas niekwestionowanego lidera. Wraz z ramami i progami drzwiowymi z tworzyw sztucznych ich eksport stanowił w zeszłym roku ponad 50% eksportu branży, osiągając wartość ok. 1,5 mld euro, czyli o ponad 28% więcej niż w roku 2020.

Polska osiąga bardzo dobre wyniki także w przypadku innych produktów. Drugie miejsce na świecie, tuż po Chińskiej Republice Ludowej, zajmujemy w sprzedaży aluminiowych okien i drzwi –  ich sprzedaż wyniosła odpowiednio 584,4 i 414,2 mln euro. W eksporcie drzwi z drewna jesteśmy trzeci, jego wartość osiągnęła 328,7 mln euro, czyli o niemal 34% więcej niż rok temu. Natomiast sprzedaż stolarki z żeliwa i stali, z udziałem na poziomie 4,1%, daje nam ósmą pozycję na świecie.

Według statystyk przygotowanych przez International Trade Centre, w 2021 r. udział polskiej branży stolarki budowlanej w światowym eksporcie tego typu wyrobów wyniósł 16,1%. Jest to wynik o 1,54 pkt. proc. większy niż w roku 2020 i o 2,4 pkt. proc. niż dwa lata temu.

Gdzie sprzedajemy?

Wytwarzane w Polsce wyroby stolarki budowlanej trafiają głównie do państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA. Ich największym nabywcą pozostają Niemcy, które w zeszłym roku zakupiły ponad 35% okien i drzwi z tworzyw sztucznych oraz 25% drzwi i okien z drewna i aluminium. Innymi istotnymi odbiorcami w ramach Unii Europejskiej są także Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja.

Wyzwania i szanse

Dane z początku 2022 r. pokazują, że trend wzrostowy wciąż się utrzymuje. W I kwartale b.r. polski eksport stolarki budowlanej wyniósł ok. 867 mln euro, czyli o ponad 34% więcej niż w okresie analogicznym rok temu. Jak oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przyczyną tego stanu rzeczy jest to po części znacząca zmiana cen, co nie zmienia jednak faktu, że wyniki te są zaskakująco dobre.

Warto jednak pamiętać, co podkreślają analitycy PIE, że przed przedsiębiorcami pojawia się wiele wyzwań takie jak np. rosnąca inflacja, problemy transportowe, konkurencyjność produkcji czy niedobory surowców. To wszystko sprawia, że przyszłe wyniki sprzedażowe mogą nie być już tak optymistyczne.

Pomimo licznych wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, analitycy Instytutu widzą dla branży stolarki budowlanej możliwości wzrostu w związku z programami termomodernizacji. Są one związane z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu i mają wspierać koniunkturę na wyroby budowlane, w tym m.in. na nowoczesne okna i drzwi, co na pewno pozytywnie wpłynie na sytuację branży.

Źródło: PAP

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.