Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Nowa era biznesu: ESG w Polsce
Artykuł

Nowa era biznesu: ESG w Polsce

Ogólnopolski Raport ESG – Szanse i Ryzyka, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie ESG, Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS oraz firmę Quality Watch, rzuca nowe światło na zmieniający się krajobraz biznesowy w Polsce. Badanie, obejmujące blisko 200 podmiotów, odzwierciedla dynamiczny rozwój świadomości i podejścia do kwestii związanych z ESG (Environmental, Social, Governance).

Mężczyzna pisze w kalendarzu, gdzie na sąsiedniej stronie widnieje zielony napis ESG

Jednym z kluczowych wniosków raportu jest rosnąca świadomość oraz akceptacja ESG w polskim biznesie. W porównaniu do wcześniejszych badań coraz większa liczba firm dostrzega w ESG nie tylko obowiązek, ale także szansę rozwoju. Aż 77 proc. firm przyznaje, że termin ESG nie jest im obcy, co stanowi znaczący skok w porównaniu z poprzednimi latami. Co więcej, 46 proc. firm zadeklarowało opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju i jest to dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

Wyzwania związane z wdrożeniem strategii

Podejście do zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej strategiczne nie tylko ze względu na wzrost świadomości społecznej i presję klientów, ale także ze względu na wymagania instytucji finansujących. Duże firmy wymagają od swoich kontrahentów wprowadzenia zasad ESG, a opracowanie strategii zgodnych z tymi standardami staje się warunkiem uzyskania finansowania.

Rozwój potrzeb doradczych

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ESG, na rynku pojawia się coraz więcej ofert doradców specjalizujących się w tej dziedzinie. Jednakże obecność wielu niedoświadczonych ekspertów stawia przed firmami wyzwanie wyboru odpowiedniego partnera do pracy nad strategią ESG.

Koszty i ryzyka

Oczywiście, rosnące zainteresowanie ESG wiąże się również z wyzwaniami i ryzykiem dla biznesu. Wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju może wiązać się z kosztami, które niektórzy szacują nawet na 15 proc. przychodów. Firmy obawiają się także straty kontrahentów i podwykonawców, którzy nie będą w stanie dostosować się do nowych wymagań. Dlatego też duże organizacje oferują wsparcie i szkolenia dla swoich dostawców, aby ułatwić im adaptację do nowych standardów.

Rozszerzenie wpływu ESG

Wraz z ewoluującym podejściem do ESG jego wpływ na biznes staje się coraz bardziej widoczny. Duże firmy wymagają od swoich dostawców przestrzegania zasad ESG, co sprawia, że standardy te stają się coraz bardziej powszechne w całym łańcuchu dostaw. Ponadto instytucje finansujące coraz częściej uwzględniają kwestie ESG przy udzielaniu kredytów i inwestycji, co sprawia, że zrównoważony rozwój staje się nie tylko kwestią reputacji, ale również warunkiem koniecznym do pozyskania finansowania.

Podsumowując, rosnące zainteresowanie ESG w polskim biznesie wiąże się zarówno z szeregiem wyzwań, jak i możliwości. Kluczowe jest strategiczne podejście do kwestii związanych z zrównoważonym rozwojem, zarówno ze względu na wymagania rynku, jak i presję instytucji finansowych. Przedsiębiorstwa, które zdołają odpowiednio dostosować się do nowych realiów, będą mogły czerpać korzyści zarówno w postaci wzrostu reputacji, jak i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku.

Źródło: Raport. Szanse i ryzyka ESG – Polskie Stowarzyszenie ESG, Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, Quality Watch

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Wiedza (1)
  • Kalendarz (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.