Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > ESG w polskich bankach
Artykuł

ESG w polskich bankach

Na początku stycznia 2024 PWC opublikował wyniki badań przeprowadzonych wśród banków w Polsce. Potwierdziły one gotowość do wspierania klientów w zielonej transformacji. W 2024 roku banki w Polsce, poza wdrożeniem regulacji nadzorczych, planują kontynuować rozwój zielonej oferty produktowej.

stosy monet, wiatrak, klocki i roślinki leżące na czarnej ziemi

Raport przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w okresie od lipca do września 2023 roku. W badaniu uczestniczyli przedstawiciele 12 banków (grup bankowych), których aktywa odpowiadają za około 66% całej sumy bilansowej polskiego sektora bankowego.

Z raportu wynika , że 83 % banków w Polsce planuje poszerzyć ofertę zrównoważonego finansowania, która będzie miała na celu  ograniczenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Wprowadzenie kredytów z dopłatami z krajowych lub unijnych funduszy wsparcia transformacji środowiskowej lub przejścia na zrównoważoną gospodarkę zadeklarowała 58% spośród badanych. Związane jest to z  unijnymi wymogami nadzorczymi oraz trendami rynkowymi, gdzie część klientów już teraz oczekuje takich zmian.

Trzy czwarte deklaruje wprowadzenie dodatkowych usług, które będą wspierać tych klientów, którzy będą wprowadzać transformację w swoich firmach.

92% banków ogranicza finansowanie sektorów uważanych za kontrowersyjne w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przykładem mogą być wysokoemisyjne produkcje czy związane z przemysłem zbrojeniowym. Większość banków zwłaszcza tych, które posiadają  zagranicznego właściciela, deklaruje podniesienie kosztów finansowania lub odejście od finansowania paliw kopalnych czy produkcji energii elektrycznej z tych paliw. W 2022 roku żaden bank jeszcze takich nie rozważał. A dodatkowe koszty mogą stanowić duży problem w finansowaniu bieżącej działalności oraz w transformacji tych sektorów gospodarki. Dlatego tak istotne jest skoordynowanie działań banków z krajowym planem na rzecz transformacji energetycznej.

Wszyscy spośród badanych zadeklarowali wykorzystywanie wyników oceny ryzyka ESG w procesie udzielania kredytów.

Źródło: PWC

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Wiedza (1)
  • Kalendarz (2)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.