Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Sektor przetwarzania odpadów w Uzbekistanie szansą na ekspansję?
Artykuł

Sektor przetwarzania odpadów w Uzbekistanie szansą na ekspansję?

Rząd Republiki Uzbekistanu poszukuje firm specjalizujących się i będących w stanie dostarczyć profesjonalne usługi z zakresu nowoczesnych systemów zarządzania odpadami, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Uzbekistan odnotowuje stosunkowo szybki wzrost gospodarczy. Konsekwentnie wprowadzane są reformy w celu liberalizacji gospodarki i zapewnienia stabilności makroekonomicznej. Rosnąca populacja oraz poprawa warunków ekonomicznych przyczynia się jednak do wzrostu produkcji odpadów.

Obecnie Państwo generuje ok. 7 milionów ton odpadów rocznie. Warto zaznaczyć, że jedynie 23% krajowej produkcji śmieci jest przetwarzana i poddawana procesowi recyklingu. W ramach obowiązującej Strategii Zarządzania odpadami na lata 2019-2028, rząd uzbecki planuje osiągnąć poziom 60%.

Obecnie szczególnie poszukiwane są rozwiązania przewidziane dla miast i wsi, w szczególności te dostosowane do zróżnicowanego krajobrazu geograficznego. Terytorium Państwa obejmuje zarówno obszary pustynne, jałowe równiny jak i góry.

W ramach bieżących działań rząd zakłada modernizację wysypisk śmieci.  Za interesujące uznawane są firmy specjalizujące się w technologiach umożliwiających pozyskiwanie energii poprzez przetwarzanie odpadów. Warto podkreślić, że rząd uzbecki przewiduje ulgi podatkowe i celne dla firm, będących w stanie stworzyć efektywny system zarządzania odpadami.

Więcej informacji na temat środowiska biznesowego w Republice Uzbekistanu znajdziesz w zakładce kierunki eksportu.

  • Wszystko
  • Aktualności (42)
  • Wiedza (15)
  • Kalendarz (98)
  • Centrum Wsparcia (75)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.