Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Odrodzenie europejskich portów po pandemii
Artykuł

Odrodzenie europejskich portów po pandemii

Według danych Eurostat europejskie porty odradzają się. W 2022 r. unijne stocznie odnotowały 0,8% wzrostu, w porównaniu do wyników z 2021 r.

W 2022 r. w stocznie znajdujące się na terytorium Unii Europejskiej dokonały przeładunku ładunków morskich o łącznej wadze 3,48 mld ton. W 2021 roku liczba ta wyniosła 3,45 mld ton. W kontekście zakłóceń, związanych z pandemią wirusa Covid-19, które doprowadziły w 2020 roku do spadku o 7,3%, w porównaniu z wynikiem z 2019 r. obecne wyniki wskazują na częściowe ożywienie tego sektora logistyki.

Głównym ośrodkiem europejskiej logistyki morskiej w Unii Europejskiej pozostaje Królestwo Niderlandów.

Obecne wyniki potwierdzają, że pod względem morskiego transportu towarowego w 2022 roku, Holandia pozostała głównym ośrodkiem portowym Europy. Holenderskie porty Rotterdam, Amsterdam i Zelandia obsłużyły 565 mln ton towarów. To jest o 9 mln ton więcej w porównaniu z wynikami z 2021 r. co stanowiło 16% całkowitego wolumenu towarów morskich obsłużonych w ubiegłym roku w UE.

W porównaniu z wynikami z 2021 r. liczba ton przeładowanych w 2022 r. najbardziej wzrosła w Gdańsku w Polsce (+40,3%), Kartagenie w Hiszpanii (+17,3%) i Konstancy (+15,2%) w Rumunii. Największe spadki odnotowano w greckim porcie Pireus (-8,8%), Bremerhaven w Niemczech (-8,6%) i Walencji w Hiszpanii (-7,1%).

Trzy główne ośrodki portowe zlokalizowane na wybrzeżu Morza Północnego utrzymały swoje dotychczasowe pozycje najlepszych portów UE w 2022 r. w tym holenderski Rotterdam (427 mln ton), belgijski Antwerpen-Bruges (254 mln) i niemiecki Hamburg (103 mln). Zarówno pod względem masy brutto przeładowanych towarów, jak i wolumenu dużych kontenerów przeładowanych w portach wynik tych ośrodków stanowił ponad jedną piątą dokonań wszystkich portów sojuszu (22,5%).

Powyższe wyniki stanowią pokłosie publikowanych przez instytucję danych na temat sytuacji sektora transportu morskiego w Unii Europejskiej.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (8)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (5)
  • Centrum Wsparcia (47)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.