Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Portugalia – charakterystyka
Artykuł

Portugalia – charakterystyka

Portugalia jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie. Ma drugi najdłuższy most w Europie – Most Vasco da Gama – 17 km. dł. i najwspanialszą kuchnię z ryb i owoców morza.

Portugalia leży w południowo zachodniej Europie i zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad Oceanem Atlantyckim. Długość wybrzeża to 1793 km. Od wschodu i północy sąsiaduje z Hiszpanią a granica mierzy 1214 km. Kształt kraju jest zbliżony do prostokąta a odległość z południa na północ wynosi 560 km, z zachodu na wschód ok.180 km.

Powierzchnia kontynentalna to 89 015 km2, a wraz z archipelagiem Madery i Azorów jest to 91 951 km2. Portugalia jest jednym z pierwszych krajów europejskich, który na stałe zaznaczył granice swojego kraju.

Krótka historia

Niezależne państewka, w XII wieku jednoczą się pod rządami dynastii burgundzkiej. W wieku XV i XVI Portugalia jest potężnym imperium morskim i kolonialnym. Pod koniec XVI wieku zawiera unię personalną z Hiszpanią, mimo to Niderlandy w tym czasie przejmują znaczną część jej posiadłości kolonialnych. W 1640 Portugalia zawiera sojusz, tym razem z Anglią ale w pierwszej dekadzie XIX wieku znajduje się pod okupacją napoleońską co było jednym z powodów utraty największej zamorskiej kolonii – Brazylii. Zapanował chaos i szerzyła się korupcja na olbrzymią skalę co w konsekwencji doprowadziło do bankructwa kraju.

Monarchia portugalska została obalona w 1910 roku a w 1932 objął rządy dyktatorskie premier Salazar. Dalsze konflikty na tle kolonialnym Portugalia prowadziła w latach 60 i 70. Lewicowy przewrót, zwany rewolucją goździków miał miejsce w roku 1974 i doprowadził do utworzenia dwa lata później konstytucyjnego państwa wielopartyjnych rządów. To właśnie ten czas jest datą rozpoczęcia przez Portugalię drogi ku demokracji, a w dalszej kolejności, w roku 1986 (1 stycznia) wejścia kraju do Unii Europejskiej. Ostateczny koniec państwa kolonialnego nastąpił w 1999 roku.

Portugalia jest także członkiem NATO, do którego przystąpiła w roku 1949.

Podstawowe informacje

Obecnie Portugalia jest republiką półprezydencką. Głową państwa jest prezydent, który powołuje premiera i pozostałych członków rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Republiki, czyli parlament jednoizbowy składający się z 230 członków wybieranych w wyborach powszechnych na 5 letnia kadencję.

Stolicą kraju jest Lizbona, która nigdy nie otrzymała oficjalnie tego tytułu. Jest starszym o IV wieki miastem od samego Rzymu, a założyli ją Fenicjanie jako „Allis Ubbo” czyli bezpieczną przystań.

Językiem urzędowym – język portugalski.

Warunki geograficzne

Ukształtowanie powierzchni

Góry i wyżyny zajmuję około 70% powierzchni kraju. Największe pasma górskie występują po stronie północnej i północno-wschodniej: Góry Sierra da Estrela, Sierra do Larouco i Sierra do Marao. Najwyższą górą jest Montanha do Pico, pochodzenia wulkanicznego, mierząca 2351 m n.p.m.. Leży w części pozakontynentalnej – na wyspie Pico, należącej do Azorów. W części południowej Portugalii występuje krajobraz nizinno-wyżynny, ze średnią wysokością 300-600 m n.p.m.. Niziny to niewielki obszar, występują głównie w południowo-zachodniej części kraju, a największa to Nizina Środkowo-portugalska.

Wody

Należą w całości do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Portugalia jest zasobna w wody śródlądowe. Największe rzeki to: na północy – Mino i Duero; w środkowej części – Tag, nad którą znajduje się Lizbona i w części południowej – Gwadiana i Mondego.

Jeziora stanowią duże atrakcje turystyczne. Piękne, w północnej części Portugalii – grupa siedmiu stawów o krystalicznie czystej wodzie, powstałych na rzece Cavado. Ale najpiękniejsze znajduje się w archipelagu Azorów, na Wyspie Sao Miguel –  Lagoa das Sete Cidades, powstałe z połączonych ze sobą wąskim przesmykiem dwóch obszarów wypełnionych wodą powulkanicznego krateru.

Dodatkową atrakcją, ze względu na górzysty krajobraz i zasobność rzeczną, są portugalskie wodospady.

Linia brzegowa jest słabo rozwinięta a wybrzeże pokryte wydmami i lagunami, poza południową częścią, obfitującą w fantastyczne widoki wybrzeży klifowych.

Klimat i roślinność

Portugalia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. W części północnej jest to podzwrotnikowy oceaniczny, niosący dość dużo opadów, z małymi wahaniami dobowymi temperatur. Średnia roczna kształtuje się na poziomie 8-10 stopni Celsjusza. Lata może nie należą do upalnych, ale zimy nigdy nie notują temperatur poniżej 0. Południe kraju jest znacznie cieplejsze ale także nie upalne. Temperatury latem wahają się między 22-27 stopni Celsjusza a zimą 11-12. Opady występują głównie w porze zimowej. Zdarzają się również anomalia, kiedy można zobaczyć śnieg nawet w Lizbonie albo wielkie upały spowodowane napływającym, suchym powietrzem znad Afryki.

Lasy zajmują 41% powierzchni kraju. Występują w górach i są to przede wszystkim dęby, ale także buki i sosny. W niższych partiach górskich i na wyżynach znajdują się gaje oliwne. Południe Portugalii to głównie roślinność śródziemnomorska i charakterystyczna dla niej – twardolistna makia i plantacje eukaliptusa.

Ludność

Według The World Bank w roku 2022 liczba ludności Portugalii wynosiła 10,379 mln ( 112 os./km2), wzrastając o prawie 50 tysięcy w porównaniu z rokiem 2021. Liczba ta jest jednak wynikiem głównie napływającej imigracji z terenów Afryki ale także Brazylii, Rumunii, Ukrainy. Portugalia, podobnie jak większość krajów Starego Kontynentu, boryka się z bardzo niskim przyrostem naturalnym (ok. 0,5%).

Z powodu kryzysu gospodarczego w latach 2008-2011, z kraju wyjechało około miliona, głównie młodych Portugalczyków, szukających lepszych perspektyw w innych, lepiej rozwiniętych gospodarczo krajach Europy zachodniej czy krajów należących do byłych kolonii.

Ludność miejska stanowi około 65% populacji a 95% wyznaje wiarę katolicką.

Największe miasto to stolica – Lizbona, z prawie 600 tysiącami mieszkańców. Kolejne to Porto (232 tys.), Vila Nova de Gaia – ok.200 tys., Amadora, Braga, Funchal i miasta zbliżone do 100 tys.- Queluz, Coimbra, Setubal czy Almada.

Więcej informacji Portugalia – gospodarka

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (12)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.