Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Dominikana – kraj o wielu twarzach gospodarczych
Artykuł

Dominikana – kraj o wielu twarzach gospodarczych

Dominikana przez bardzo długi czas była uważana za kraj monokulturowy, którego gospodarka opierała się wyłącznie na uprawie i eksporcie tytoniu, owoców, kawy czy kakao. W ostatnich dwudziestu latach można zauważyć znaczące odejście od tego modelu i różnorodność struktury gospodarczej.

Głównymi sektorami gospodarczymi są: budownictwo, turystyka, działalność stref wolnocłowych oraz górnictwo. Aktualnie rolnictwo generuje jedynie 7 proc. PKB. To kraj, który nieustannie się rozwija i będzie się rozwijać, na co wskazują ostatnie dane. Jak informuje portal ElDinero, Dominikana zmierza w dobrym kierunku. Prognozy Banku Centralnego wskazują na realny wzrost PKB na rok 2022 o 5 proc. względem poprzedniego.

Współpraca handlowa między Polską a Dominikaną

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost eksportu i importu pomiędzy Polską a Dominikaną. Według danych GUS Dominikana jest 109 odbiorcą naszego eksportu z udziałem 0,01 proc. oraz 92 dostawcą polskiego importu z udziałem 0,02 proc. Według danych dominikańskich Polska jest 44 dostawcą importu z udziałem 0,1 proc. i 25 odbiorcą eksportu tego państwa z udziałem 0,3 proc. Jest to poziom zdecydowanie zbyt mały na możliwości obu państw. Wartym uwagi jest kontrakt polskiej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na druk dominikańskiego peso.

Polska eksportuje do Dominikany przede wszystkim elektrody węglowe, produkty mleczarskie, inne artykuły spożywcze, części do maszyn, dźwigi, meble, dzianiny, maszyny do przemysłu tytoniowego, produkty chemiczne, kosmetyki i opony, natomiast importuje wyroby medyczne, nici chirurgiczne, materiały opatrunkowe, tytoń (w tym popularne cygara), kakao, obuwie, banany i platany, alkohole (głównie rum), przełączniki elektryczne, kable, urządzenia ogrodnicze i rolnicze.

Inwestycje w rozwój energii odnawialnych

Niewspomnianym, lecz wartym podkreślenia jest tutaj sektor energii odnawialnych, na który Dominikana stawia w ostatnich latach. Dzięki przyjaznemu klimatowi kraj ten posiada idealne warunki do rozwoju tego sektora. Na ten moment 11 proc. energii kraju pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Największe farmy wiatrowe znajdują się na Półwyspie Pedernales w tym farma wiatrowa Los Cocos oraz farma w prowincji Monte Cristi, gdzie znajduje się El Guanillo. Łączna generowana moc tych farm to 150MW. Jednym z ostatnio powstałych projektów niedaleko stolicy, jest farma słoneczna Girasol, która może wygenerować 120MW. Republika Dominikany postawiła sobie wyzwanie, aby do 2030 roku 30 proc. energii pochodziło właśnie z energii odnawialnych.

Korzystne warunki w sektorze nieruchomości

Najczęściej wybieranymi inwestycjami wśród Polaków są nieruchomości. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnych cen na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórym. Rząd Dominikany stworzył również korzystne warunki dla kupujących. Jednym z nich jest prawo CONFOTUR, które zwalnia kupującego z podatku PPC (3 proc.) oraz z podatku od nieruchomości IPI (1 proc.) przez 15 lat, jeżeli kupujemy na rynku pierwotnym. W przypadku zakupu nieruchomości powyżej 200 tys. USD, otrzymamy również rezydenturę. Rynek ten jest bardzo dynamiczny. W przeciągu ostatnich 10 lat w sektor nieruchomości zainwestowano około 9 miliardów dolarów!

Cygara i owoce dźwignią dominikańskiego handlu

Jednym z istotnych sektorów gospodarczych jest handel. Warto tutaj podkreślić, że Dominikana ma wiele do zaoferowania Ameryce Północnej, jak i krajom europejskim. Jednym z kluczowych produktów, które produkuje Dominikana, są cygara. Dzięki korzystnemu rynkowi, a w tym strefom wolnego handlu, Republika Dominikany jest największym producentem cygar na świecie! Łączny eksport w 2021 roku według danych Centrum Inwestycji i Eksportu ProDominicana przekroczył miliard dolarów! Nie można również zapomnieć o takich produktach jak:

  • awokado – w 2017 roku Dominikana była drugim światowym producentem awokado;
  • banan – wzrost produkcji bananów od 2014 do 2018 roku wyniósł 6,75 proc.;
  • kakao – handel kakao w 58,7% trafia do Europy (Holandia, Belgia, Włochy i Hiszpania);
  • mango – łączna powierzchnia plantacji mango w 2017 roku wynosiła 6,668 hektarów generując ponad 21 ton owoców.

Strefy wolnocłowe

Strefa wolnego handlu to kolejny obszar, któremu powinniśmy poświęcić chwilę uwagi. Na terenie kraju funkcjonuje 75 obszarów wolnocłowych, w których działa 695 firm, wytwarzających łącznie 175 555 miejsc pracy. W 50 proc. regiony te koncentrują się na wytwarzaniu produktów medycznych i farmaceutycznych, produktów tytoniowych i odzieży.

  • Republika Dominikany jest jednym z głównych dostawców przyrządów do transfuzji krwi, urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi, igieł i cewników medycznych. W 2019 roku eksport produktów medycznych i farmaceutycznych wyniósł 1659 miliarda USD. Atrybutem tego sektora jest wysoko wykwalifikowana siła robocza o konkurencyjnych stawkach, strategiczne położenie i preferencyjny dostęp do rynku Stanów Zjednoczonych czy Europy
  • Dominikana to kraj o dużym potencjale dla uprawy tytoniu. Na terenie stref wolnego handlu sektor ten skupia 88 firm, tworząc 32 327 miejsc pracy w całym kraju. Cygara są eksportowane do wielu miejsc na świecie, przy czym największą popularność zdobywają w Stanach Zjednoczonych, zajmując 51,3 proc. tego rynku. Inni główni odbiorcy dominikańskich cygar to Szwajcaria, Holandii, Niemcy, Hiszpania i Kanada.
  • Przemysł odzieżowy to pionier na terenie wolnych stref handlowych. Jest trzecim istotnym filarem gospodarki, w którym działają 103 firmy. Eksport odzieżowy i włókienniczy stanowi 16,7 proc. całkowitego eksportu w 2019 roku, osiągając kwotę 1,048 miliarda USD.

Inwestycje zagraniczne w przemysł wydobywczy

Sektor górniczy stanowi jedno z głównych źródeł dochodu Republiki Dominikańskiej. Obecnie kraj posiada drugie co do wielkości złoża złota w Ameryce i produkuje szereg surowców mineralnych takich jak: złoto, srebro, boksyt, żelazonikiel oraz materiały przemysłowe: kaolin, skalenie, piaski krzemionkowe i inne. Wydobywany jest tutaj również endemiczny kamień Larimar, którego złoża nie są jeszcze znane. Oficjalne statystki wskazują, że od 2010 do 2020 roku sektor górniczy otrzymał inwestycje o łącznej wartości ponad 4 miliardów USD, co stanowi 15 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych.

Bujna przyroda jako tło filmowe

Kinematografia to ostatni z sektorów, który staje się coraz bardziej popularny. Przyciąga on coraz więcej firm zagranicznych. Ze względu na swoją bujną przyrodę, czy dobrze zachowane stare miasto w Santo Domingo, reżyserzy decydują się na skorzystanie z tych możliwości. Między innymi, w Dominikanie kręcono takie filmy jak Ojciec Chrzestny II, Czas Apokalipsy, Jurassic Park. Ostatnio powstał tutaj również teledysk do nowego utworu Enrique Iglesias Me pase oraz kręcono ujęcia do filmu Jeniffer Lopez pr. Shotgun Weeding czy Lost City of D, gdzie zagrał Brad Pitt i Sandra Bullock.

Misja gospodarcza do Dominikany

Właśnie dlatego Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza organizuje misję gospodarczą do Dominikany, w której postara się przedstawić polskim przedsiębiorcom rynek dominikański. Podczas wyjazdu w planach jest odwiedzenie targów Hub Camara 2022, które są największymi targami w regionie, gromadząc firmy z całego świata. Więcej informacji znajduje się tu

Serdecznie zapraszamy na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie!

Autor: Jędrzej Pacak, Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.