Strefy wolnocłowe w Ameryce Łacińskiej
03.10.2023
Kraje Ameryki Łacińskiej, podobnie jak państwa europejskie, szeroko wykorzystują system stref wolnocłowych. Traktują je nie tylko jako ułatwienie w handlu, ale również jako formę wsparcia rozwoju regionów o niższych dochodach i wyższym bezrobociu.
![tax free zone](https://www.trade.gov.pl/wp-content/uploads/2022/09/50903942_l-scaled.jpg)
Właściwie wszystkie kraje latynoamerykańskie mają swoje strefy wolnocłowe i swoje przepisy regulujące zakładanie i działalność stref wolnocłowych. Podobnie jak w innych państwach, istnieją różne rodzaje stref wolnocłowych. Najprostszą jest wydzielony obszar, do którego wwóz towarów z zagranicy jest zwolniony z opłat celnych, natomiast ich wywóz poza strefę jest traktowany jako import i wówczas podlega opłatom celnym. Te nazywane są najczęściej „zona franca” (strefa wolnocłowa). Czasami – choć nie zawsze – w takich strefach stosowane są ułatwienia podatkowe. Bardziej zaawansowaną formą jest wydzielony obszar nie tylko przeznaczony do obrotu towarowego, ale także umożliwiający produkcję na korzystnych zasadach finansowych. Te z kolei są najczęściej nazywane „zona económica especial” (specjalna strefa ekonomiczna), „zona franca especial” (specjalna strefa wolnocłowa) lub „parque industrial” (park przemysłowy). W jednym kraju mogą funkcjonować różne formy stref.
Strefy wolnocłowe – lista
Poniżej podaję liczbę wszelkiego typu stref wolnocłowych działających w poszczególnych państwach latynoamerykańskich.
Strefy wolnocłowe w Ameryce Łacińskiej
Jak widać z tego wykazu, wielkość stref może być bardzo różna. Od większego obszaru (jak np. w Meksyku) do niewielkich obszarów (np. Dominikana).
Największe znaczenie maja strefy wolnocłowe w Panamie funkcjonujące przede wszystkim przy Kanale Panamskim. Dzięki nim Panama licząca zaledwie ca 5 mln mieszkańców stała się „drzwiami wejściowymi” na rynki państw latynoamerykańskich i karaibskich.
Strefy wolnocłowe – szanse i wyzwania
Strefy wolnocłowe są dużą szansą dla rozwoju kraju i dla rozwoju handlu zagranicznego. Jednak stoją przed nimi spore wyzwania. Problemem jest trudna kondycja gospodarcza państw z nimi współpracujących, które coraz częściej wybierają handel bezpośredni z ChRL redukując wszelkie koszty logistyczne.
Innym problemem dla władz kraju jest fakt, że strefa wolnocłowa jest magnesem dla przestępców zajmujących się przemytem i praniem brudnych pieniędzy. W strefach wolnocłowych z zasady są wyższe oczekiwania płacowe, co albo wpływa na wzrost kosztów działalności w strefie albo na niedobór pracowników. Strefy wolnocłowe nie dość, że muszą być konkurencyjne cenowo, to muszą oferować wysokiej jakości usługi. Wymaga to inwestycji w modernizację infrastruktury stref oraz w rozbudowę oferty logistycznej w ramach ich działalności w celu przyciągnięcia inwestorów zagranicznych.
Znaczenie dla polskich przedsiębiorców
Jakie znaczenie mają strefy wolnocłowe w krajach latynoamerykańskich dla polskich przedsiębiorców? Pozwalają zwiększyć wolumen sprzedaży na odległe rynki. Pozwalają również na eksport wyposażenia dla stref. Nawet w zwykłej strefie wolnocłowej (ograniczonej do obrotu towarowego) zawsze potrzebne są magazyny, narzędzia, środki transportu itp. Strefy wolnocłowe są też dobrą okazją do inwestowania, przede wszystkim w strefach dopuszczających produkcję i montaż.
Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (26)
- Wiedza (29)
- Kalendarz (112)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Artykuł
Zielone technologie w Ameryce Łacińskiej
Najbardziej zaawansowana jest Kostaryka, która praktycznie w całości wytwarza prąd z OZE
ArtykułKuba: obowiązkowe inwestycje w OZE
Nowe prawo nakazuje zapewnienie min. 50 proc. zapotrzebowania na energię z OZE
-
Artykuł
Kuba: obowiązkowe inwestycje w OZE
Nowe prawo nakazuje zapewnienie min. 50 proc. zapotrzebowania na energię z OZE
ArtykułGospodarka Kuby na rozdrożu – nowe szanse na eksport i inwestycje
Mimo trudnych warunków gospodarczych Kuba stara się przyciągnąć zagranicznych inwestorów
-
Artykuł
Zielone technologie w Ameryce Łacińskiej
Najbardziej zaawansowana jest Kostaryka, która praktycznie w całości wytwarza prąd z OZE
ArtykułInwestycje w Chile: kluczowe branże i nowe możliwości
W pierwszej połowie 2024 r. wartość portfela inwestycyjnego wzrosła o 24 proc.
-
Wydarzenie
Webinarium KIG: „PANAMA – brama dla biznesu”
Podczas webinarium dowiedzą się Państwo jak wielką rolę odgrywa Panama, niewielki kraj, jako brama d…
WydarzenieWebinarium KIG: Salwador – nowy kierunek dla biznesu
Podczas webinarium dowiedzą się Państwo jakie możliwości biznesowe oferuje rynek Salwadoru, w tym pr…
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.