Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje praktyczne dla polskiego eksportera - Chile

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja MRiT | 2018-03-26 20:57:59
ameryka południowa, chile, informacje praktyczne, eksport

Polskimi towarami eksportowymi do Chile są przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne (np. służące do rejestracji i odbioru dźwięku), tworzywa i wyroby sztuczne, pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające, produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych, gotowe artykuły spożywcze.

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

 • Większość towarów eksportowanych z terytorium Unii Europejskiej objęta jest stawką celną wynoszącą zero procent. Pozostałe towary objęte są stawką sześciu procent.
 • Wymagane jest spełnienie wymogów dotyczących certyfikacji i norm technicznych dla: produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, artykułów spożywczych, kosmetyków, urządzeń i aparatów elektrycznych.
 • Opakowania zawierające drewno, w tym również palety, powinny spełniać przepisy dotyczące zwalczania szkodników.
 • Rząd Chile stosuje ograniczenia w korzystaniu z portów (np. zakaz wyładunku, składowania itd.) dla połowowych statków dalekomorskich należących do Unii Europejskiej specjalizujących się w połowie miecznika i makreli z wód Południowego Pacyfiku.
 • W Chile można napotkać utrudnienia w postaci nieprzestrzegania praw własności intelektualnej i przemysłowej w szczególności farmaceutyków, programów komputerowych i książek.
 • Eksporterzy nie mogą liczyć na subsydia eksportowe. Ponadto w Chile nie stosuje się ograniczeń ilościowych ani dobrowolnych ograniczeń eksportu.
 • Rząd Chile wprowadził zakaz sprowadzania do państwa używanych samochodów, motocykli i opon oraz azbestu i toksycznych odpadów przemysłowych, miodów i materiałów pornograficznych.

 

Dostęp do rynku pracy

 • Obcokrajowiec, który chce pracować w Chile powinien mieć dokument potwierdzający zezwolenie na pobyt czasowy lub pracę. Taki dokument można otrzymać w Ambasadzie lub Konsulacie Chile lub bezpośrednio po przybyciu do tego południowoamerykańskiego państwa. Jest on ważny przez rok i można go odnawiać. Po dwukrotnym przedłużeniu pobytu czasowego oraz dwuletnim pobycie w Chile można starać się o pobyt stały.
 • Dokument wizowy rezydenta w ramach pozwolenie na pracę jest ważny dwa lata. Po upływie tego terminu osoba pracująca w Chile może ubiegać się o status stałego rezydenta. Taki sam dokument wizowy przysługuje współmałżonkowi, rodzicom i dzieciom pracownika jeśli pozostają na jego utrzymaniu.

 

Nabywanie i wynajem nieruchomości

 • Obcokrajowcy mogą nabywać i wynajmować nieruchomości na takich samych prawach jak obywatele Chile.
 • Przedsiębiorstwa mogą zakupić nieruchomość po zarejestrowaniu działalności w Chile.

 

System zamówień publicznych

 • Za funkcjonowanie systemu zamówień publicznych odpowiada Urząd ds. Zamówień Publicznych (Dirección de Compras Públicas).
 • Informacje o zapotrzebowaniu i zawieraniu kontraktów na dobra i usługi dla sektora publicznego zamieszczane są stronie internetowej ChileCompra dostępnej dla każdego, również zagranicznego, inwestora.
 • Portal ChileProveedores jest oficjalnym rejestrem dostawców zamówień publicznych, za pomocą którego można sprawdzić ich wiarygodność. Korzystanie z bazy danych pozwala na pominięcie biurokratycznych procedur oraz przeprowadzać bezdokumentowo licytację. Rejestr jest ogólnodostępny i zawiera informacje oraz zaświadczenia o prowadzonej działalności handlowej, a także inne wymagane dokumenty.

 

Inwestowanie w Chile

Dokumenty regulujące inwestycje zagraniczne w Chile

Ustawa o Inwestycjach Zagranicznych (tzw. Dekret 600) dotyczy możliwości wejścia kapitału zagranicznego na rynek wewnętrzny Chile za pomocą przejrzystych i prostych zasad. Dekret ten dotyczy zarówno osób indywidualnych, podmiotów prawnych, jak i Chilijczyków mieszkających poza granicami państwa. Ustawa ta stanowi zasady, które objęte są gwarancją państwową m.in.:

 • Minimum inwestycji zagranicznych powinno wynosić 5 mln USD, 2,5 mln dla inwestycji zawierających transfer technologii i aktywa trwałe.
 • Państwo nie zastrzega sobie rezerwacji sektorów gospodarki i regionów terytorium dla państwowych inwestorów.
 • Wszystkie petycje są rozpatrywane.
 • Dla przedsiębiorstw, których dochody i korzyści są repatriowane wprowadzono dwie zasady opodatkowania: 42% podatek płacony przez dziesięć lat, lub podatek zwyczajny: 35%.
 • Swobodna wymiana walut po najkorzystniejszym kursie.
 • Inwestycje mogą być realizowane w dowolnej walucie, aktywach fizycznych lub technologiach.
 • Inwestorom, których inwestycje przekraczają 50 mln USD można przyznać korzyści polegające np. na prawie posiadania kont zagranicznych i skrócenia płacenia 42% podatku do dwudziestu lat.

W celu podjęcia inwestycji na terytorium Chile należy wypełnić standardowy dokument zawierający podstawowe informacje o projekcie, który ma być zakwalifikowany do Dekretu 600 i przedstawić go Komitetowi. Organ rozpatruje podanie około 20-30 dni (maksymalnie sześciu miesięcy) po czym następuje podpisane kontraktu, w którym są zawarte warunki inwestycji. Na dokumencie widnieje podpis inwestora, komitetu i rządu Chile.

Inwestycje w Chile trwają, zgodnie z postanowieniami Dekretu 600, od roku do trzech lat. Projekty inwestycyjne powyżej 50 mln USD związane z wydobyciem i przemysłem trwają do ośmiu lat, górnicze - dwanaście.

 

Artykuł 47. Ustawy Organicznej Banku Centralnego (tzw. Rozdział XIV Kompendium Regulacji Wymiany Międzynarodowej).

 • Dokument stanowi o zasadach kursu walut dla zagranicznych kredytów, depozytów, inwestycji, dodatków kapitałowych oraz zobowiązań międzynarodowych o wartości min. 10 000 USD.
 • Operacje wyrażone w tej lub wyższej kwocie muszą być zgłoszone do Banku Centralnego Chile.
 • Nie ma restrykcji dotyczących kapitału repatriowanego.

 

Prawo nr 18.657, które reguluje strukturę prawną Funduszu Zagranicznego Kapitału Inwestycyjnego - w tym wypadku kapitał inwestowany musi być zgodny z Rozdziałem XIV Dekretu nr 600.

 • Fundusz pozyskuje inwestycje zagraniczne, a środki pieniężne zgromadzone na jego koncie pochodzą od zewnętrznych jednostek, podmiotów prawnych lub zbiorowych.

 

Polskie inwestycje w Chile

 • Firma X-Trade Brokers Dom Maklerski SA z Warszawy działa na rynku chilijskim od 2011 r. Odział funkcjonujący w Santiago de Chile jest pierwszą polską inwestycją w tym państwie, a dla firmy stanowi początek ekspansji na rynki Ameryki Południowej w sektorze internetowych usług maklerskich.
 • KGHM Polska Miedź wraz z Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation eksploatuje złoża miedzi i molibdenu w Sierra Gorda w północnym Chile.
 • INGLOT posiada trzy punkty sprzedaży w stolicy kraju - Santiago.
 • Centrum Rozwoju Energetyki otworzyło biuro konsultingowe w Coquimbo i realizuje projekty inwestycyjne z obszaru czystych technologii.


Dwustronne umowy gospodarcze pomiędzy Polską a Chile

 • Współpraca pomiędzy Polską a Chile regulowana jest w oparciu o Porozumienie o Stowarzyszeniu Gospodarczym, Konsultacjach Politycznych i Współpracy, zawartym w 2002 r. między Unią Europejską i Chile.
 • Umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji z dnia 5.07.1995 r.
 • Konwencja między Rządem RP a Rządem Republiki Chile w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 10. 03. 2000 r.
 • Umowa o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych z dnia 28.06.2007 podpisana w Brukseli.
 • Krajowa Izba Gospodarcza nawiązała współpracę z chilijską Krajową Izbą Gospodarczą, Usług i Turystyki (Cámara Nacional de Comercio, Servicios y Turismo de Chile) i Izbą Gospodarczą Santiago (Cámara de Comercio de Santiago) umożliwia to organizacje misji gospodarczych do Chile.

***

Informacje pochodzą z Informatora Ekonomiczny MSZ.Czy ta informacja była pomocna?
TAK/NIE 5 1


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert