Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług
- Większość towarów eksportowanych z terytorium Unii Europejskiej objęta jest stawką celną wynoszącą zero procent. Pozostałe towary objęte są stawką sześciu procent.
- Wymagane jest spełnienie wymogów dotyczących certyfikacji i norm technicznych dla: produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, artykułów spożywczych, kosmetyków, urządzeń i aparatów elektrycznych.
- Opakowania zawierające drewno, w tym również palety, powinny spełniać przepisy dotyczące zwalczania szkodników.
- Rząd Chile stosuje ograniczenia w korzystaniu z portów (np. zakaz wyładunku, składowania itd.) dla połowowych statków dalekomorskich należących do Unii Europejskiej specjalizujących się w połowie miecznika i makreli z wód Południowego Pacyfiku.
- W Chile można napotkać utrudnienia w postaci nieprzestrzegania praw własności intelektualnej i przemysłowej w szczególności farmaceutyków, programów komputerowych i książek.
- Eksporterzy nie mogą liczyć na subsydia eksportowe. Ponadto w Chile nie stosuje się ograniczeń ilościowych ani dobrowolnych ograniczeń eksportu.
- Rząd Chile wprowadził zakaz sprowadzania do państwa używanych samochodów, motocykli i opon oraz azbestu i toksycznych odpadów przemysłowych, miodów i materiałów pornograficznych.
Dostęp do rynku pracy
- Obcokrajowiec, który chce pracować w Chile powinien mieć dokument potwierdzający zezwolenie na pobyt czasowy lub pracę. Taki dokument można otrzymać w Ambasadzie lub Konsulacie Chile lub bezpośrednio po przybyciu do tego południowoamerykańskiego państwa. Jest on ważny przez rok i można go odnawiać. Po dwukrotnym przedłużeniu pobytu czasowego oraz dwuletnim pobycie w Chile można starać się o pobyt stały.
- Dokument wizowy rezydenta w ramach pozwolenie na pracę jest ważny dwa lata. Po upływie tego terminu osoba pracująca w Chile może ubiegać się o status stałego rezydenta. Taki sam dokument wizowy przysługuje współmałżonkowi, rodzicom i dzieciom pracownika jeśli pozostają na jego utrzymaniu.
Nabywanie i wynajem nieruchomości
- Obcokrajowcy mogą nabywać i wynajmować nieruchomości na takich samych prawach jak obywatele Chile.
- Przedsiębiorstwa mogą zakupić nieruchomość po zarejestrowaniu działalności w Chile.
System zamówień publicznych
- Za funkcjonowanie systemu zamówień publicznych odpowiada Urząd ds. Zamówień Publicznych (Dirección de Compras Públicas).
- Informacje o zapotrzebowaniu i zawieraniu kontraktów na dobra i usługi dla sektora publicznego zamieszczane są stronie internetowej ChileCompra dostępnej dla każdego, również zagranicznego, inwestora.
- Portal ChileProveedores jest oficjalnym rejestrem dostawców zamówień publicznych, za pomocą którego można sprawdzić ich wiarygodność. Korzystanie z bazy danych pozwala na pominięcie biurokratycznych procedur oraz przeprowadzać bezdokumentowo licytację. Rejestr jest ogólnodostępny i zawiera informacje oraz zaświadczenia o prowadzonej działalności handlowej, a także inne wymagane dokumenty.
Inwestowanie w Chile
Dokumenty regulujące inwestycje zagraniczne w Chile
Ustawa o Inwestycjach Zagranicznych (tzw. Dekret 600) dotyczy możliwości wejścia kapitału zagranicznego na rynek wewnętrzny Chile za pomocą przejrzystych i prostych zasad. Dekret ten dotyczy zarówno osób indywidualnych, podmiotów prawnych, jak i Chilijczyków mieszkających poza granicami państwa. Ustawa ta stanowi zasady, które objęte są gwarancją państwową m.in.:
- Minimum inwestycji zagranicznych powinno wynosić 5 mln USD, 2,5 mln dla inwestycji zawierających transfer technologii i aktywa trwałe.
- Państwo nie zastrzega sobie rezerwacji sektorów gospodarki i regionów terytorium dla państwowych inwestorów.
- Wszystkie petycje są rozpatrywane.
- Dla przedsiębiorstw, których dochody i korzyści są repatriowane wprowadzono dwie zasady opodatkowania: 42% podatek płacony przez dziesięć lat, lub podatek zwyczajny: 35%.
- Swobodna wymiana walut po najkorzystniejszym kursie.
- Inwestycje mogą być realizowane w dowolnej walucie, aktywach fizycznych lub technologiach.
- Inwestorom, których inwestycje przekraczają 50 mln USD można przyznać korzyści polegające np. na prawie posiadania kont zagranicznych i skrócenia płacenia 42% podatku do dwudziestu lat.
W celu podjęcia inwestycji na terytorium Chile należy wypełnić standardowy dokument zawierający podstawowe informacje o projekcie, który ma być zakwalifikowany do Dekretu 600 i przedstawić go Komitetowi. Organ rozpatruje podanie około 20-30 dni (maksymalnie sześciu miesięcy) po czym następuje podpisane kontraktu, w którym są zawarte warunki inwestycji. Na dokumencie widnieje podpis inwestora, komitetu i rządu Chile.
Inwestycje w Chile trwają, zgodnie z postanowieniami Dekretu 600, od roku do trzech lat. Projekty inwestycyjne powyżej 50 mln USD związane z wydobyciem i przemysłem trwają do ośmiu lat, górnicze - dwanaście.
Artykuł 47. Ustawy Organicznej Banku Centralnego (tzw. Rozdział XIV Kompendium Regulacji Wymiany Międzynarodowej).
- Dokument stanowi o zasadach kursu walut dla zagranicznych kredytów, depozytów, inwestycji, dodatków kapitałowych oraz zobowiązań międzynarodowych o wartości min. 10 000 USD.
- Operacje wyrażone w tej lub wyższej kwocie muszą być zgłoszone do Banku Centralnego Chile.
- Nie ma restrykcji dotyczących kapitału repatriowanego.
Prawo nr 18.657, które reguluje strukturę prawną Funduszu Zagranicznego Kapitału Inwestycyjnego - w tym wypadku kapitał inwestowany musi być zgodny z Rozdziałem XIV Dekretu nr 600.
- Fundusz pozyskuje inwestycje zagraniczne, a środki pieniężne zgromadzone na jego koncie pochodzą od zewnętrznych jednostek, podmiotów prawnych lub zbiorowych.
Polskie inwestycje w Chile
- Firma X-Trade Brokers Dom Maklerski SA z Warszawy działa na rynku chilijskim od 2011 r. Odział funkcjonujący w Santiago de Chile jest pierwszą polską inwestycją w tym państwie, a dla firmy stanowi początek ekspansji na rynki Ameryki Południowej w sektorze internetowych usług maklerskich.
- KGHM Polska Miedź wraz z Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation eksploatuje złoża miedzi i molibdenu w Sierra Gorda w północnym Chile.
- INGLOT posiada trzy punkty sprzedaży w stolicy kraju - Santiago.
- Centrum Rozwoju Energetyki otworzyło biuro konsultingowe w Coquimbo i realizuje projekty inwestycyjne z obszaru czystych technologii.
Dwustronne umowy gospodarcze pomiędzy Polską a Chile
- Współpraca pomiędzy Polską a Chile regulowana jest w oparciu o Porozumienie o Stowarzyszeniu Gospodarczym, Konsultacjach Politycznych i Współpracy, zawartym w 2002 r. między Unią Europejską i Chile.
- Umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji z dnia 5.07.1995 r.
- Konwencja między Rządem RP a Rządem Republiki Chile w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 10. 03. 2000 r.
- Umowa o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych z dnia 28.06.2007 podpisana w Brukseli.
- Krajowa Izba Gospodarcza nawiązała współpracę z chilijską Krajową Izbą Gospodarczą, Usług i Turystyki (Cámara Nacional de Comercio, Servicios y Turismo de Chile) i Izbą Gospodarczą Santiago (Cámara de Comercio de Santiago) umożliwia to organizacje misji gospodarczych do Chile.
***
Informacje pochodzą z Informatora Ekonomiczny MSZ.